8. Sınıf Din Kültürü

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 22-27-28 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Musa (a.s.). Cevapları Sayfa 22, 23, 24, 25, 26, 27


Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Musa (a.s.). Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 22 Cevapları


Soru : Hz. Musa (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz?


Cevap :
Hz. Musa İsrail oğullarının Hz. Yusuf peygamberi Mısıra götürmelerinin sonucunda Mısır topraklarında dünyaya gelmiştir. Mısır halkı İsrail oğullarını alt tabaka olarak görmüş ve onlara işkence etmişler, eziyet etmişlerdir. Mısırı yöneten Firavun kendisine gelen kehanetler sonucunda İsrail oğullarından doğan tüm bebeklerin öldürülmesini emretmiştir. Hz. Musa’nın annesi bebeğini bir sepete koyarak Nil nehrine bırakmıştır.
Hz. Musa bir sepet içerisinde giderken Firavunun eşi bunh bularak himayesi altına almıştır. Musa Firavunun eşi tarafından bakılırken süt anne aranır ve bulunamaz. Sonunda annesinin sütünü emer. Annesi ile birlikte Firavunun sarayında büyüyen Musa bir gün dayak yiyen bir İbrani köle gördüğünde Musa bu duruma çok üzüldü ve de tüm İsrail oğullarını toplayarak Kızıldeniz’den Midiyana’ya kaçtı. Kaçarken Kızıldeniz’i ikiye bölmesi onun mucizelerindendir.
İsrail oğulları ile Firavun arasında barış yapmak için Musa Mısıra tekrar döndü. Burada anlaşma yaptıktan sonra kırk yıl Sina dağına yerleşti. Kırk yıl bu bölgede  yaşadıktan sonra vaad edilmiş topraklara giderek orada öldü.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 27 Cevapları


Soru : Hz. Musa (a.s.) kıssasından çıkarılacak sonuçlar nelerdir? Maddeler hâlinde yazınız.


Cevap :
Hz Musa (a.s.) çıkarılacak sonuçlar şunlardır ;

  • Allah’ın koruması olursa kimsenin kimseye dokunamayacağı ve Allah’a güvenmek gerektiği
  • Allah’a güvenen insanların elinde sonunda kurtulacağı
  • Son andaki imanın fayda etmeyeceği
  • Zalimin elinde sonunda sonunun felaket olduğu
  • Peygamberlerin davalarında ne kadar zorlandıkları

Bir Ayet Tanıyorum: Ayete’l-Kürsi ve Anlamı Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 28 Cevapları


Soru : Ayete’l-Kürsi’de verilmek istenen mesajları defterinize yazınız.


Cevap :
Yukarıdaki ayette Allah(c.c.) inancı ile ilgili çıkarılabilecek mesajlar ; tek İlah olduğu, ölmeyeceği , uyuklamaktan ve uyumadan uzak olduğu, her şeyin Allah’ a ait olduğu, şefaatin ancak O izin verirse olacağı, yeryüzünde O’ndan habersiz bir şey olmayacağı, geçmişi ve geleceği bildiği, ilminin her şeyin ilminden çok olduğu ve gücünün her şeyden çok olduğudur.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ayetel Kürsi çok tesirini bir ayeti kerime olun insanlar korunmak istediğin zaman korktuğu zaman veya bir işe başlayacağız zaman hayırların isteği şerlerin defi için okunabilecek örnek ayetlerden biridir. Ayetel Kürsi okurken eksiksiz bir şekilde okuyup iman edersek yüce Allah’ın göstermiş olduğu mucizeler iyi görebiliriz. Ayetel Kürsi kur’an-ı Kerim’de bulunan okunduğu zaman şifa sağlık bereket mutluluk huzur veren korkuyu şeri ve kötülükleri ortadan kaldıran bir ayeti kerime olduğunu söyleyebiliriz.

  2. 8. Sınıf din kültürü ahlak bilgisi ders kitabı bir peygamber tanıyorum adlı konuda Hz ismail’i tanımış ve Hz İsmail’in hakkında bilgiler edindik. Ödevlerimizi yaparken sizin sayfanıza girerek Hz ismail’i yakın bir şekilde tanımanın ve vermiş olduğunuz bilgiler ne ödevimizi tamamlanmanın faydasını gördüğünü söylemek isterim. Yeryüzüne indirmiş olan yüzlerce peygamberi tanımak onların hayatı hakkında bilgi edinmek göstermiş oldukları mucizeleri ve islamı benimsetmek için çıkmış oldukları mücadeleler öğrenmek oldukça güzel bir araştırma ödevi olacaktır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.