Ders Notları

Çanakkale Savaşı konulu anılar derleyip sınıfa getiriniz.

8. Sınıf Türkçe Çanakkale Savaşı konulu anılar derleyip sınıfa getiriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çanakkale Savaşı konulu anılar derleyip sınıfa getiriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk cepheleri ziyaret ediyordu. Bir cephede düşman askerleri karaya çıkarma yapmış ve hızlı bir şekilde ilerliyorlar. Mehmetçik mücadele ederek cepheyi tutuyordu. Sonrasında kurşunları bitince geri çekilmeye başladılar. Bunun sonucunda Mustafa Kemal Atatürk ” Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum “ demiş ve askerler süngüleri takarak cephede düşman askeri püskürtülmüştür.


Çanakkale Savaşı konulu anılar derleyip sınıfa getiriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Savaşta düşman zırhlıları Çanakkaleyi geçmek üzereydi. Seyit Onbaşı tek başına 276 kilo mermi kaldırarak düşman zırhlısını vurarak Çanakkale’nin geçilmez olduğunu gösterdi. Savaş bittikten sonra komutanı Seyit onbaşına mermiyi kaldırmasını istiyor. Ancak kaldıramıyor. Bu kadar ağır olan mermi ancak iman gücüyle kaldıracağını söylüyor.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çanakkale Savaşı’nda birçok Türk Kahraman göstermiş oldukları mücadele ile destanlar yazmış ve Türk topraklarının getirmeyeceğini en güzel şekilde düşmanlara göstermişlerdir. Çanakkale geçilmez sözünden anlaşılacağı gibi Türk toplumu sahip oldukları toprakları canları bahasina korunmayı başarmışlardır. Mustafa Kemal Atatürk silah arkadaşları Türk milleti ve başarılı komutanlar sayesinde Çanakkale Türk topraklarında kazandırılmış zor olsa da birçok başarıyı elde etmişlerdir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.