Ders Notları

Defterinize ebru sanatıyla ilgili bilgilendirici bir metin yazınız.

4. Sınıf Türkçe Defterinize ebru sanatıyla ilgili bilgilendirici bir metin yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Ebru Sanatı İçin Gerekli Malzemeler
Mat ve emici özelliği bulunan, Hamur kağıt,
Kitre adı verilen yapıştırıcı, tekne(içerisine kitre konulup hazırlanır),
Boyalar(oksit sarı, oksit kırmızı, oksit siyah, lahur çivit mavisi en fazla kullanılan renklerdir.)
Teknenin içerisine kitre konulur ve uygun kıvam alana kadar kitre eklenir. Oluşan sıvı ince bir tülbentten süzülerek temizlenir.  Farklı renklerde olan toprak boyalar ezilerek uygun duruma getirilir. Bu şekilde hazırlanmış olan boyalara sığır ödü konularak; 15 gün beklemesi için dinlendirilir. Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra sulandırılarak hazır hale getirilir. Dikkatli bir şekilde fırça yardımıyla boya suyun üzerine damlatılır. Şekil verilerek kağıt tekne üzerine konur ve şeklin kağıda çıkmasıyla işlem tamamlanır. Tek seferde işlemin yapılması nedeniyle özenli olarak yapılması önemlidir. Bu malzemeleri elde ettikten sonra gerisi yapılışı hakkında bilgi sahibi olmak , ders almak veya video izlemeye bağlı kalıyor. Hayal gücü ile birbirinden güzel ebrular yapmak  mümkün. 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Senin sayende ödevimi bitirdim çok güzel bir site herkes bu siteye koşsun herşiyi bulur     ben bu siteyi çok seviyorum size iyi dersler?❤

  2. Ebru sanatı suyun birbiri ile karışımı ile ortaya çıkan efsane bir el sanatı olduğunu söyleyebiliriz ebru sanatı çok fazla yapılan ve birçok insanın ilgisini çeken güzel tabloları ortaya çıkarmaktadır ebru sanatı suyla renklerin birbiriyle arasındaki karışımı ve çıkan harika eserlerin bir bütün olarak bilinmektedir ebru sanatı günümüzde en çok sevilen bir sanattır geçmişten günümüze kadar birçok farklılıkları da ve güzellikleri ile ebru sanatı günümüzde de hala yapılmakta ve sevilmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.