Ders Notları

“Ebru, resim, heykel, sinema, tiyatro, edebiyat, müzik vb.” sanat dalıyla ilgili bir bilgilendirici metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe “Ebru, resim, heykel, sinema, tiyatro, edebiyat, müzik vb.” sanat dalıyla ilgili bir bilgilendirici metin yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Müzik ve sinemadan çok hoşlanıyorum ancak ebru da bana çekici ve sakinleştirici geliyor.
Ebru Sanatı İçin Gerekli Malzemeler
Mat ve emici özelliği bulunan, Hamur kağıt,
Kitre adı verilen yapıştırıcı, tekne(içerisine kitre konulup hazırlanır),
Boyalar(oksit sarı, oksit kırmızı, oksit siyah, lahur çivit mavisi en fazla kullanılan renklerdir.)
Teknenin içerisine kitre konulur ve uygun kıvam alana kadar kitre eklenir. Oluşan sıvı ince bir tülbentten süzülerek temizlenir.  Farklı renklerde olan toprak boyalar ezilerek uygun duruma getirilir. Bu şekilde hazırlanmış olan boyalara sığır ödü konularak; 15 gün beklemesi için dinlendirilir. Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra sulandırılarak hazır hale getirilir.
Dikkatli bir şekilde fırça yardımıyla boya suyun üzerine damlatılır. Şekil verilerek kağıt tekne üzerine konur ve şeklin kağıda çıkmasıyla işlem tamamlanır. Tek seferde işlemin yapılması nedeniyle özenli olarak yapılması önemlidir. Bu malzemeleri elde ettikten sonra gerisi yapılışı hakkında bilgi sahibi olmak , ders almak veya video izlemeye bağlı kalıyor. Hayal gücü ile birbirinden güzel ebrular yapmak  mümkün. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sanatçılar yapmış olduğu sanatlarla değerlerinin yükselmesine oluşturmuş oldukları bu özelliklerle elbette ki birçok değeri kültürü yaşatmaya Özen gösterirler. Tiyatro sinema müzik gibi birçok sanatla ilgilenen sanatçılar hem kıymetli hem de yaptıkları işlerin oldukça özel olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra el sanatları da bizim kültürümüzü yansıtmaktadır ve günümüzde de hala önemli bir yeri vardır. Örneğin ebru sanatı işçiliği çömlekçilik ve çeşitli birçok Asım haplarının yapılması sürdürülebilmesi ve halka tanıtılması kültür ve gelenek açısından oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.