Ders Notları

Evinize çok yakın bir yerden uçak veya helikopter geçince, müziğin sesini çok açtığınızda camlarda bir titreşim gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu olaylardaki titreşimin nedeni ne olabilir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Evinize çok yakın bir yerden uçak veya helikopter geçince, müziğin sesini çok açtığınızda camlarda bir titreşim gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu olaylardaki titreşimin nedeni ne olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Evinize çok yakın bir yerden uçak veya helikopter geçince, müziğin sesini çok açtığınızda camlarda bir titreşim gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu olaylardaki titreşimin nedeni ne olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kulağımızda veya Canımız da titreşimin fazla olmasının sebebi sesin kaynağının bize yakın olmasıdır. Sesin kaynağından çok yüksek desibelde çıkması ses ile aramızda katı cisimlerin bulunmaması sesin değişik ses kaynaklarından çıkarak bize iletilmesinden kaynaklanmaktadır.


Evinize çok yakın bir yerden uçak veya helikopter geçince, müziğin sesini çok açtığınızda camlarda bir titreşim gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu olaylardaki titreşimin nedeni ne olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Evimizin yakınından bir yerden uçak veya helikopter geçtiği zaman veya müziğin sesini çok açtığımız zaman camlarda titreşim oluşabilir Bunun sebebi kulağımızda duyduğumuz Sesin çok yüksek olmasından kaynaklanmaktadır ses kulağımıza az veya çok gelmesinin sebepleri vardır.

Sesin kulağımıza az ya da çok gelmesinin sebepleri şunlar olabilir ;

  1. Sesin kaynağının Bizden uzak ya da yakın olması
  2. Sesin kaynağından az ya da çok çıkması
  3. Ses ile aramızda katı cisimlerin bulunması
  4. Veya sesin geldiği alanda katı cisimlerin bulunmayarak havada direkt bize gelmesi.
  5. Sesin değişik ses kaynaklarından çıkmış olması

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evimizin yakın bir yerinde herhangi bir uçağın veya helikopterin kalktığını duyduğumuz zaman yüksek sesle dinlemiş olduğumuz müziği bile dinlemekte ve duymakta zorluk çekebileceğimiz de söyleyebiliriz. Evimizde böyle yüksek sesle bir helikopter ve uçağın geçtiğini gördüğümde saman elbetteki camların sallandığını ve hatta kulaklarımızın duymakta zorluk çektiğini hissedebiliriz bu da elbette ki çok doğal bir olaydır çünkü yüksek sesle olduğu için kulaklarımızın sesin şiddetinden dolayı duyma şeyinin azaldığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.