Ders Notları

Hacivat ve Karagöz oyunları hakkında araştırma yapınız.

5. Sınıf Türkçe Hacivat ve Karagöz oyunları hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hacivat ve Karagöz oyunları hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hacivat ve Karagöz oyunları gölge oyunu diye bilinen iki boyutlu tasfirlerle bir perdede oynatılan oynatıcısına kurgusal hayalbaz denir. Yardımcıları çırak, yardak, dairezen, sandıkardır. Oyundaki konuşmalar baş karakter ile gerçekleştirilir.


Hacivat ve Karagöz oyunları hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hacivat ve Karagöz ün yaşayıp yaşamadığı yaşadıysa da nerede, ne ile  uğraştığı kesin olarak bilinmemektedir. Anlatılanlar rivayetlere dayanmaktadır. Yaşadılarsa dahi bulundukları bölgede tarihçiler tarafından, tarih kitaplarına girmeyecek kadar önemsiz olarak görünmüş vede kayıtlara alınmamışlardır. Rivayete göre Hacı İvaz Ağa diğer ismi ile Hacivat Trakya’da yer alan demirci ustası Karagöz Orhangazi devrinde yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir.

Camii yapımında bu iki şahıs çalışmadıkları gibi camii yapımında çalışanları da çalıştırmadıkları Orhangazi ‘nin cami zamanında bitmezse kelleni alırım dediği mimarın, caminin zamanında bitmemesine sebep olarak Karagöz ve Hacivat’ ı göstermesiyle Orhangazi tarafından idam ettirildiği en bilinen hikayedir. Bu üzücü hadiseden sonra, bu iki arkadaşını çok seven Şeyh Küşteri ölümlerinden sonra bunların kuklalarını yaparak, perde arkasın oynatmaya ve aralarında gecen diyalogları komik bir şekilde halka sergileyerek anlatmaya başlamış.

Bu sayede bugünkü gölge oyunu sahnelemesi bir sanat haline gelmiştir. Aynı zamanda karagöz ve Hacivat’ın Yunanistan’dada aynı şekilde gölge oyunu olarak sergilendiği bilinmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.