Karagöz ile Hacivat hakkında araştırma yapınız. | Forum Sayfa Cevapları

Karagöz ile Hacivat hakkında araştırma yapınız.


Türkçe Öğretmeni

7. Sınıf Türkçe Karagöz ile Hacivat hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Karagöz ile Hacivat hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Karagöz oyunları veya gölge oyunlarının nereden geldiği tam olarak bilinmese de Çin Moğol gelenekleri içerisinde bulunan Gölge Oyunları Türklerin Anadolu’ya göçerken beraberlerinde getirdikleri Orta Asya’da çadırlarında oynatılan çadır Hayal ya da korçak adı verilen bir Tür kukla oyunudur. Karagöz oyunuyla büyük benzerlikler vardır


Karagöz ile Hacivat hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Karagöz ve Hacivat oyunları taklidi ve karşılıklı konuşmaya dayanan 2 boyutlu tavsiye edilmiş perdede oynatılan gölge oyunlarıdır Karagöz oynatıcılarına kurgusal hayalbaz Denir yardımcılarına çırak yardak daireden sandıkar denir. Karagöz ve Hacivat’ın kesin olarak nerede ne zaman yaşadığı bilinmemekle birlikte anlatılanlar rivayetlere dayanmaktadır Zira yaşamışlarsa da tarih kitaplarına girecek kadar mühim olarak görülmemişlerdir.

Bilinen rivayetlerde en çok benimsenen Hacivat’a ve halka mal adı ile Hacivat Trakya’da yer alan samakol köyünden demirci ustası Karagöz Orhan Gazi devrinde Bursa’da yaşamış Cami yapımında çalışan 2 işçidir.

Bunlar birbirlerine yaptıkları şakalardan dolayı caminin yapımı gecikmiştir. Caminin mimarı bu iki kişiyi caminin yapımını yavaşlattıklarını ileri sürerek Orhan Gazi tarafından idamlarına sebep olmuştur halk tarafından çok sevilen bu ikili daha ileriki dönemlerde anlatılarak günümüze kadar gelmiştir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Karagöz ile Hacivat hakkında araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Kopya Yasak