Ders Notları

Hangi Türk bilim insanlarını biliyorsunuz?

4. Sınıf Türkçe Hangi Türk bilim insanlarını biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hangi Türk bilim insanlarını biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Tarihçi Afet İnan – Atatürk’ ün manevi kızıdır. Bursa kız öğretmen okulunu tamamladıktan sonra henüz 17 yaşımdayken öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Atatürk tarafından keşfedilince dil eğitimi almak için yurtdışına gönderilmiş, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Türk Tarih Kurumunun kuruluşu ve açılışında önemli rol almıştır.

Fizik Mühendisi ve mucit Canan Dağdeviren – Yeni nesil Türk bilim insanları arasında yer alır. HARVARD Üniversitesi genç akademi üyeliği bulunan ilk Türktür.


Hangi Türk bilim insanlarını biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Astro fizikçi Feryal Özel – ABD NASA’da araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Astro fizikçilere verilen  Maria Goeppert ödülüne sahiptir.

Moleküler biyolog Aziz Sancar-Nobel kimya ödülü bilim adamımızdır. Dna onarımı, biyolojik saat, kanser tedavisi gibi konularda çalışmaları bulunur. 2015 yılımda nobel ödülğ almıştır.

Matematikçi Cahit Arf-Bilim dünyasında arf sabiti, arf halkaları yada arf sarmalları olarak bilinen matematiksel buluşun sahibidir. 10 Türk Lirasının arkasındaki resim Ordinaryüs prof. Dr.  Cahit Arf ‘ ın resmidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tarihçi ve matematikçi bilim adamlarını örnekli bir şekilde yukarıda vermiş olduğunuz bilgilerle daha iyi bir şekilde anladım. Bilim adamlarının keşfetmiş oldukları buluşlar sayesinde insanların hayatına giren icatlar günlük hayatımızda oldukça kolaylaştırmaktadır. Ayrıca birçok alandaki buluşlar sağlık eğitim teknoloji beğendikleri ortam hazırlamaktadır. Türk tarihinde de yetenekli ve başarı kazanmış bilim adamları vardır. Yukarıda örnekleriyle ve isimleri ile tanıtmış olduğunuz bilim adamlarını daha detaylı bir şekilde öğrenmiş oldum. Aramız olduğum tüm konuları ve bilgileri bulabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.