Kompozisyon Örnekleri

İyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon

Kompozisyonlar örneklerinde İyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İyilik Eden İyilik Bulur

İyilik , bir çıkar gütmeksizin yapılan yardımdır. İyi insanı herkes sever .
İyi insan iyilik yaptıkça halk tarafından güzel anılır ve hatrı sayılır bir insan olur. Kendisine iyilik yapılan kimse  kendisinde bu yardımda bulunan kişiye karşı bir sevgi besler.hayat bu işte. İyilik yapan kimsenin de başı sıkıştığı zaman oda onun yardımına koşar. Bu yapılan iyilik diğer insanlara güzel bir örnek olur.
Böylece yine iyilik yapılan yapan kimse başı sıkıştığı zaman, o örnek olmuş olduğu insanlar da ona yardım elini uzatır. Bu yüzden büyüklerimiz” iyilik eden iyilik bulur” demiştir.


İyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İyilik Eden İyilik Bulacaktır

İyilik ; herhangi bir canlıya  yapılan ve karşılık gütmeksizin, ona iyilik amacı güden her türlü eylemdir.
Bir insan iyilik ettiği zaman hem kendisi hem de kendisine iyilik edilen insan mutlu olur. Bir hayvana bile yapıldığı zaman iyilik eden kimse kendini mutlu hisseder . İyilik yapan hayvan bile bundan memnun olur. Kendi doğası gereği iyilik yapmaya ve bundan huzur bulmaya yatkındır.
İyilik görüldüğü zaman insanların örnek almasına ve toplum arasında yaygınlaşmasına sebep olur. İyilik eden kimse gün gelir iyiliğe ihtiyaç duyduğu zaman kendisine iyilik ettiği kişiler veya toplumda bunu örnek almış kişiler tarafından yardım edilir.
Buda “iyilik eden iyilik bulur” atasözünün gerçek hayatta meydana gelmesidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İyilik eden iyilik bulur atasözünün de anlatılmak istenen iyiliklerin güzellikleri huzuru mutluluğu getirdiği kötülüklerin insanlara bir şey kazandırma dığını iyilik yapan insanların toplumun huzuruna yaygınlaşmasını arttırdığını ifade eden en güzel atasözlerinden biri olarak gösterilebilir. Toplum içerisinde yardımlaşma dayanışma güzel ahlak birbirini sevmek hayvanlara bitkilere zarar vermemek çevremizi temiz tutmak her zaman insanlara iyilikle yaklaşmak kötülüklerden uzak durmak gibi temel kavramlar elbette ki huzuru mutluluğu iyiliği güzelliği beraberinde getirebileceğini söyleriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.