Ders Notları

“İyilik eden iyilik bulur.” sözünü açıklayınız.

3. Sınıf Türkçe “İyilik eden iyilik bulur.” sözünü açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“İyilik eden iyilik bulur.” sözünü açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İyilik, insanın içinden gelen karşılığını beklemeden karşı tarafa bir faydası dokunması için yapılır. İnsanlar bir insana iyiliği dokunduğu zaman kendilerini mutlu ve huzurlu hissederler.


“İyilik eden iyilik bulur.” sözünü açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Biz zor durumda kalmış birisine iyilik yaparsak, bir günde biz zor duruma düştüğümüzde bize yardım etmek isteyenler olur. Biz iyi bir insan olmayı insanların hayatlarına dokunmayı başarabilirsek eğer çevremizdeki insanlar tarafından da çok seviliriz.

Yardıma ihtiyacı olan insan, hayvan, bitki fark etmeden karşılık beklemeden o şeyin yardımına koştuğumuzda yaptığımız iyilik karşısında bizde huzur ve mutluluk duyarız. Ne kadar duyarlı bir insan olabileceğimizin farkına varmış oluruz. Ne verirsen elinle gelir bulur seninle diye bir atasözümüz vardır. Buda aynı şekilde biz herkese her şeye karşı iyi niyetli olursak karşılığın da hayat bize mutlaka verecektir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir insana karşılıksız bir şekilde yardım ettiğimiz zaman hem o insana karşı işlediğimiz yardımdan dolayı aldığımız sevap hem de yüce ve tek yaratıcı olan Allah’a kahvenin bu gibi yardımları göreve bize de ahirette kazanacağımız makamı ve hayırlari kazanmanıza yardımcı olur. İyilik insanlarin onu sabide, Allah’ım unutmayacağım en büyük sevaplar arasındadır. İyilik yapan sabırlı olan güler yüzlü olan ve iyilik yaparak insanlar arasında sevilen ve sayılan biri olmak iyilikleri de beşpeşe getirir. İyilik yapan bir insan devamlı iyilik görür. İyilik yalnız davranışlarımızda değil düşüncelerimizde ve ahlaki değerlerimizi de olmalıdır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.