Ders Notları

Mimari eser denince ne anlıyorsunuz?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Mimari eser denince ne anlıyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mimari eser denince ne anlıyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mimari eser denince Geçmiş dönemlerde yapılmış olan camiler kervansaraylar surlar kaleler önemli Yapı taşlarını ifade eden Ben dönemindeki mimari özellikleri ve mimari özelliklerini içinde barındıran tarihi yapılar aklıma gelmektedir. Mimari eserlere örnek vermek gerekirse Galata Kulesi Kız Kulesi Mihrimah Sultan Camii Ayasofia Cami Efes Harabeleri gibi birçok örnek mimari eser denince aklımıza gelen örneklerdir.


Mimari eser denince ne anlıyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mimari eser yapıldığı döneme ait mimari özellikleri ve yapan kişinin mimari düşünce ve fikirlerini yansıtan yapılara mimari eser adı verilir.

Mimari eser herhangi bir benzeri olmayan ve geçmişten günümüze kadar gelebilen birçok mimar tarafından yaptırılan tarihi ve doğal güzellikler olarak mirasımıza Geçmiş olan yapıtlar olarak kabul edilmektedir. Mimari eserlere örnek vermek gerekir ise Efes Harabeleri Ayasofya Camii Anadolu’da yer alan birçok Kervansaray geçmiş dönemlerde yapılan tarihi eserler ve heykeller medreseler gibi birçok örnek verilerek mimari eserlere farklı yapılara örnek verilebilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mimari eser dediğimiz zaman aklımıza geçmişte yapılan günümüze kadar devamlılığı olan ve geçmişte yaşamış insanların yaşam şekillerini anımsatan ve benimseten tarihi yapılar olarak günümüze kadar gelmiştir.Osmanlı dönemi zamanında mimar Sinan’ın yaptığı birçok mimari eser günümüzde de devamlılığını sürdürmüştür. Mimar Sinan yaptığı birçok yapıtta ne kadar şaheser bir sanatçı olduğunu kanıtlamıştır. Koca Sinan’ın yaptığı birçok cami medrese ve birçok yapıda Osmanlı döneminde günümüze kadar hayranlık bırakmıştır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.