Ders Notları

Yaşadığınız şehrin hava kirliliği oranı ile ilgili araştırma yapınız.

8. Sınıf Türkçe Yaşadığınız şehrin hava kirliliği oranı ile ilgili araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız şehrin hava kirliliği oranı ile ilgili araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Yaşadığımız şehir oldukça kalabalık sanayinin yoğun olduğu bir şehirdir bunun için hava kirliliği de kış aylarında belirgin bir şekilde hissedilmeye başlanmaktadır.

Araçların egzozlarından çıkan Dumanlar fabrikaların bacalarından çıkan zehirli gazlar ve de insan yoğunluğundan dolayı insanların kullandığı sigara gibi dumanlı içeceklerin oturduğumuz ortamı kirletmesi kaçınılmaz bir durum almaktadır.

İnsanların daha sağlıklı ortamlarda yaşayabilmeleri için fabrikaların Bacaları’nın zehirli kansere karşı filtrelenmesi işi olmayan gereksiz taşıtların trafiğe çıkmaması kapalı ortamlarda veya dışarıda bile olsak diğer insanların zehirlenmesi etkilenmemesi için sigara kullanımının düşürülmesi şarttır.


Yaşadığınız şehrin hava kirliliği oranı ile ilgili araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Yaşadığımız şehirde hava kirliliği oranı oldukça yüksektir. Çünkü yaşadığım şehrin çevresinde Sanayi oldukça gelişmiştir. Sanayi bacalarından çıkan dumanlar sabah erken kalktığınızda şehrin üstünü tamamen kapladığını şehrin arkasındaki yüksek dağlar dumanların şehirden ayrılmasına engellemektedir.

Sanayi Eğer iyi konuma yapılmamışsa bu şekilde şehri tamamen duman altında bırakabilmek de bu da insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir onun için insan sağlığının etkilenmemesi için Sanayi endüstri fabrikaları yapılırken şehrin konumu hesaplanmalı şehrin üzerine gelmeyecek şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca bacaların filtrelenmesi Bu sayede zehirli gazların havaya karışmaması sağlanmalıdır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yaşadığınız çevrede hava kirliliği var çünkü trafiğin çok fazla yoğun olduğu ortamlarda havanın kitlesini hissedebiliriz. Bunun yerine geçmek için toplu taşıma araçlarını kullan malıyiz Ayrıca günümüzün teknolojilerinden biri olan elektrikli araçlar sayesinde havayı daha az öğretebiliriz. Bunun yanı sıra fabrikaların filtre takılması ve karbondioksit gazının zararları en aza indirmesi hava kirliliğinin önüne geçebilir çünkü soluduğumuz havada kirlenirse ciddi sorunlarla mezarlarla karşılaşabilir hastalanabilir ve nefes almakta zorlanan biliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.