Ders Notları

Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında bisiklet, kaykay, scooter, paten vb. kullanırken alınacak güvenlik tedbirleri nelerdir?

4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında bisiklet, kaykay, scooter, paten vb. kullanırken alınacak güvenlik tedbirleri nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

 


Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında bisiklet, kaykay, scooter, paten vb. kullanırken alınacak güvenlik tedbirleri nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında bisiklet, kaykay, scooter, paten vb. kullanırken alınacak güvenlik tedbirleri başımıza kask takmak, eldiven, dirseklik ve dizlik kullanmaktır. Aynı zamanda hız sınırımıza dikkat etmek ve başka kişilerinde oynaması için uygun alan bırakmakta alınacak güvenlik önlemlerindendir.


Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında bisiklet, kaykay, scooter, paten vb. kullanırken alınacak güvenlik tedbirleri nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında bisiklet, kaykay, scooter, paten vb. kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Hepimiz eğlenmeyi ve hızlı davranmak gibi hareketleri oyunda severiz. Çocukların her birisi bu tarz oyunları sever ve bazısı bisiklete bazısı kaykaya bazısı patene bazısı scootera ilgi duyar. Bu araçları kullanırken başımıza kask takmalıyız.

Böylece başımızı çarpmalardan korur ve ağır yaralanmaları engellemiş oluruz. Çünkü hız halindeyken düşme durumunda veya çarpmalarda başımız ağır hasar alabilir. Buda çok tehlikeli  sonuçlar yapabilir. Bunun için kaskımızı mutlaka takmalıyız. Aynı zamanda dirseklik, dizlik ve eldiven takmakta diğer en çok yaralanan bölgelerimizi koruyacaktır.

Beraber oynarken diğer insanları tehlikeye sokacak kadar dikkatsiz hareketler yapmamalı, hız sınırına dikkat etmeli ve başkasının kendisine belirlemiş olduğu oyun alanına girmemeliyiz. Böylece güven içerisinde oynamak mümkün olur ve herkes yaralanmadan evine dönebilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Trafiğe kapalı ortamlarda bisiklet paten gibi araçları kullanmak güvenli olabilir. Yalnız kullandığımız yerler trafiğe kapalı olsa bile bu gibi araçları kullandığımız zaman dizlik bileklik gibi adetleri tek aradı düşme ve yaralanmaları en aza indirebiliriz. Ayrıca bu gibi gereçleri kullandığımız zaman çok fazla hız yapmamak karşımızdaki insanları göz önünde bulundurarak gidiş ve geliş lerimize dikkat etmek bu gibi olanakları daha güzel kullanmamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca paten kaykay bisiklet gibi araçlar düzgün sürülmedi zaman çok fazla yüksek yerlerden bayıldığı zaman veya sürüldüğü zaman çeşitli kazalar da sebep olabilir. Örneğin bisiklet sürdüğümüz zaman ön tekerleğini kaldırmak farklı şekillerde sürmek ve bisiklet sürdüğümüz zaman bisikletimi mizin bakımını yapmamak da çeşitli kazalara sebep olabilmektedir. Kaykay paten gibi ayakta kullanılan araçlarda çok hızlı bir şekilde ve düzgün bir şekilde kullanılmadığı zaman ayak kırık çıkıklara da sebep olabilmektedir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.