Ders Notları

Günümüzde ülkemizde kullandığımız alfabe hangi medeniyetlerin katkısı ile meydana gelmiştir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Günümüzde ülkemizde kullandığımız alfabe hangi medeniyetlerin katkısı ile meydana gelmiştir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Günümüzde ülkemizde kullandığımız alfabe hangi medeniyetlerin katkısı ile meydana gelmiştir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Şu anda ülkemizde kullandığımız alfabe roma, yunan, helen medeniyetlerin etkisi ile gelişmiş Latin kültürüne ait Latin alfabesi diye bilinen bir alfabedir.

Batı merkezli ortaya çıkan zaman içinde tüm dünyaya yayılan dünyada en çok kullanılan alfabeler içerisinde yer alır. Batı toplumu Latin alfabesini kullanır. Yine batılaşmaya çalışan toplumlar bu alfabeye geçerek bu alfabeyi kullanmaya başlamışlardır.


Günümüzde ülkemizde kullandığımız alfabe hangi medeniyetlerin katkısı ile meydana gelmiştir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Türkler tarih boyunca birçok alfabe kullanmışlardır. Kendi kurdukları uygarlıkların Göktürkler ve Uygular kendi alfabelerini yaratmış vede Türkçeyi kendi alfabeleriyle yazmışlardır.

Bununla birlikte farklı medeniyetlerin alfabelerini kullanmışlar, İslamiyet ile birlikte Arap alfabeleri kullanılmaya başlanmıştır. Harf inkılabı ile birlikte batılaşma hareketlerinden dolayı Avrupa’da ayak uydurabilmek için bugünkü kullandığımız Latin alfabeleri kullanılmaya başlanmıştır.

Latin alfabeleri latincenin merkezi olan roma imparatorluğu yunan kültürü vede helen medeniyetinin etkisi ile gelişmiş bugünkü halini almıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eskiden Osmanlı devleti zamanında Farsça olarak bilinen Arapça dilini kullanıyorduk. Arapça dili Müslümanların ve türkülerin genellikle kullandığı bir dildir. Cumhuriyet ilan edildikten sonra Türk alfabesi olarak bildiğimiz ve Latin harflerinin kullanıldığı alfabe sahibiz. Alfabemiz okunuşu ve yazılışı aynı olan yazılışı ve okunuşu çok kolay olan bir alfabedir. Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ilan ettikten sonra eğitim şeklini Latin alfabesinden oluşan Türkçe diline çevirmiştir. Sahip olduğumuz alfabenin etkisi vardır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.