Ders Notları

Deniz kaplumbağalarının karşılaştıkları sorunlara çözümler bulunuz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Deniz kaplumbağalarının karşılaştıkları sorunlara çözümler bulunuz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Deniz kaplumbağalarının karşılaştıkları sorunlara çözümler bulunuz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :   

Karetta Karetta kaplumbağalarının üreme yerleri Antalya ilimiz içerisinde bulunan Demre kumsalındadır. Bu bölgenin kaplumbağalarının nesillerinin tükenmemesi için koruma altına alınması gerekir. Korumak için şu önlemler alınmalıdır :

Kaplumbağalar üremek için gece karanlığını kullanırlar. Gece karanlığında ürediği için çevreden ışığın sahile vurmaması bölgeye yarın  yerde Sosyal  tesisler, düğün salonları restoranlar, halı sahalar gibi yerlerin olmaması havai fişek yüksek ses oluşturan sistemlerin  olmaması gerekir.


Deniz kaplumbağalarının karşılaştıkları sorunlara çözümler bulunuz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Karetta karettalar Antalya İl sınırlarımız  içinde Demre kumsalında haziran ve eylül ayları arasında faaliyetleri için burayı kaplumbağaların üremesine uygun olarak koruma altına almıştır.

Üremek için çevredeki ışık kirliliğini önlemeli kumsala yakın bölgeye halı saha, düğün salonu, sosyal tesis gibi tesislerin yapılması engellenmeli, kumsala insanların girişleri engellenerek koruma altına alınmalıdır. Düğün organizasyonlarında atılan havai fişek, yüksek sesli müzik gibi faaliyetlerin bu canlıları rahatsız ettiği ortaya koyulmuştur. Bu organizasyonların bu bölgede yapılması engellenmelidir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Deniz kaplumbağaları ile nesilleri tükenmekle karşı karşıya kalan deniz hayvanları olarak bilinmektedir. Deniz kaplumbağaları denizde ve karada yaşamaktadır. Deniz kaplumbağaları denizin kirlenmesi ve çeşitli zorluklar çekmektedirler. Tüm deniz canlıları gibi denizlerin kirletilmesi ve içerisinde bulunan canlıların sağlık sorunu yaşanmaktadır. Deniz kaplumbağaları ile ilgili vermiş olduğu bilgiler ve cevaplar için çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar hem çok güzel hem anlaşılır bir biçimde olmuş size çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.