Kompozisyon Örnekleri

Nasıl Bir Dünyada Yaşamak İsterdiniz ile ilgili Kompozisyon

Nasıl Bir Dünyada Yaşamak İsterdiniz Konulu Kısa ve Uzun Kompozisyon

Nasıl bir dünyada yaşamak isterdiniz ile ilgili kısa kompozisyon örneği;

“Dünya Çocukların Olsun” 

Bir insan olarak sürekli olarak nasıl bir dünya içerisinde yaşamak istediğimiz konusunda farklı düşüncelere sahip olabiliriz. 

Nasıl bir dünyada yaşamak isterdiniz sorusunun en güzel cevabını çocuklar vermez mi? Dünyamızı güzelleştiren düşüncelere sadece çocuklar sahip olduğunu düşünüyorum.  Çocuklar dünyanın yeşil güzelliklerle, yardımlaşma, dayanışma içinde, barışın hüküm sürdüğü ve kavgaların olmadığı güzel bir dünya isterler. En güzel düşünceler saf ve lekesiz düşüncelere sahip olan çocukların tasarlaması gerekmektedir.

Bu nedenle gelecek ve en güzel yaşanabilir bir dünya için yorgun olan dünyanın düzeni konusunda çocukların fikirleri esas alınması gerekmektedir. 

Nasıl Bir Dünyada Yaşamak İsterdiniz ile ilgili Kompozisyon
Nasıl Bir Dünyada Yaşamak İsterdiniz ile ilgili Kompozisyon

Nasıl bir dünyada yaşamak isterdiniz ile ilgili uzun kompozisyon örneği;

“Yaşanabilir Bir Dünya İçin”

Dünya içerisinde var olan savaşlar, terör olayları, ekonomik savaşlar, çekişmeler dünyamızı gün geçtikçe insanların hayatında ve dünyamızda olumsuz etkileri gözlenmektedir.

Nasıl bir dünyada yaşamamız gerektiği sorusuna çok basit cevaplar verilebilse de ; bu konuların yapılması devletlerin çıkarları yani çıkarcı devletler tarafından önlenmektedir. Irak ve Suriye ülkelerinde savaş ve terör örgütleri, Doğu Türkistan’da Müslümanlara yapılan etnik temizlik, Filistin’de bir ülkenin yok edilmek istenmesi, Arap ülkelerinde Arap baharı altında devrimler, ülkemizde 15 Temmuz darbesinin yapılmak istenmesi sürekli olarak güzel dünyamıza ve insanların yaşamına zarar vermektedir.

Nasıl bir dünyada yaşamak isterdiniz sorusu bizlere ” Barış, adalet, kardeşlik, mutluluk, bolluk, açlığın olmadığı, milletlerinde ve devletlerin dayanışma içinde olması, terör örgütlerinin yok olması ” gibi güzel duygular içinde bir dünya içinde yaşamak isteriz.

Sonuç olarak güzel ve yaşanabilir bir dünya için barış, mutluluk ve adaletin temel edindiği bir dünyada yaşamak için bütün insanların çalışması gerekmektedir. 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Nasıl bir dünyada yaşamamış gerektiği hakkında çok güzel Bir açıklamada bulunmuşsunuz devletlerin çıkarlarını ve dünyada kötülükten nefret eder beslenen devletler yüzünden sürekli olarak dünyamıza çeşitli sıkıntılar ortaya çıkmaktadır Adaleti ve Birliği savunan devletler bir araya gelmeli Barış’ı adaleti huzuru ve mutluluğu sağlaması gerektiğini düşünüyorum.

  2. Ben tertemiz bir dünyada yaşamak isterdim. Çöplerin olmadığı ses ve kirlilik olmayan bir yerde yaşamak isterdim. Insanların  hiç kavga etmediği  her zaman anlaştığı bir dünyada olmak isterdim.Kuşların ağaçların koparılmadiginı yapraklarında koparilmadigi bir dünyada yaşamak isterdim.Eğer böyle bir dünya olsaydı dünyamız çok güzel olurdu ama bazı insanlar çevremizi çok  fazla zarar verdiği için dünyamız bizim düşündüğümüz kadar güzel olmayabilir ama dünyamızı  istersek güzel yapabiliriz. Baz kişilerin düşündüğü olumsuz hareketlerin önüne geçmeli ve onları olumlu hareketlere yönlendirmeliyiz.Mesela ağaç dikmeyi, çiçekleri sulamalari, çiçekleri asla ve asla koparmamalarini onlara söylemeliyiz. Ben çok güzel tertemiz bir dünyada yaşamak isterdim.

  3. Savaşsız bir dünyada yaşamak isterdim. Çünkü savaşlarda yaralanan haksızlığa uğrayan yetim ve öksüz kalan binlerce çocuk var.çocuklar kadınlardan erkeklerden ve yaşlılardan daha mağdur duruma düşmektedir bu yüzden çocukların ölmediği bütün hak ve özgürlüklerin sunulduğu bir dünyada yaşamak isterdim çünkü barış’a dayalı bir dünya ve mutlu bir dünya bu sebeple olur temiz bir dünya çöpsüz bir dünya tüm insanların isteği arasındadır bu yüzden çevremizi mümkün oldukça temiz tutmalı yerlere çöp atmamalıyız toplu taşıma araçlarını güzel kullanmalı beraber yaşadığımız okulları özenli kullanmalı ve gerekli yerlere ağaçlar ekmeliyiz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.