Kompozisyon Örnekleri

Cumhuriyetin 100. Yılı ile ilgili Kompozisyon

Cumhuriyetin 100. Yılı Konulu Kısa Ve Uzun Kompozisyon Örnekler

Cumhuriyetin 100. yılı ile ilgili kısa kompozisyon örneği ;

“Cumhuriyet Benim Seçimim”

Cumhuriyet biz Türk milleti için en iyi yönetim biçimidir. Günümüzde en iyi yönetim şekilleri halkın yönetime dahil olduğu yönetim şekilleri olduğu görülmektedir. 

Cumhuriyet bağımsız millet için ekmek su gibi değil midir ? Elbette bazı dönemlerde nefesten bile daha değerlidir Cumhuriyet. Cumhuriyet sürekli olarak halkın gereksimlerini karşılaması amacıyla desteklenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Cumhuriyet ile beraber millet kendini yönetecek insanları seçebiliyor. Kendi yöneticileri seçen milletler daha bağımsız ve daha adaletli bir yönetime sahip olmaktadır.

İşte bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkürlerimiz sunarak Cumhuriyetin 100. Yılda güçlü bir Türkiye olmamız gerekmektedir. 

Cumhuriyetin 100. Yılı ile ilgili Kompozisyon
Cumhuriyetin 100. Yılı ile ilgili Kompozisyon

Cumhuriyetin 100. yılı ile ilgili uzun kompozisyon örneği ;

“Asil Bir Çınar Türkiye Cumhuriyeti”

Bir çınar oldu gökyüzünde ay ve yıldız ile bu koca Türk milletinin Cumhuriyeti.. Cumhuriyetin 100. yılı bizlere Atamızdan kalan bu mirasın kocaman bir çınar olduğunu görmek ne güzel arkadaşlar.

1923’te kuruldu Türkiye Cumhuriyeti. Mustafa Kemal Atatürk bu Cumhuriyeti ilan ederek bizlerin sürekli olarak Cumhuriyetin ileri seviyeye götürmemiz gerektiğini söylemiştir. Bu millet Cumhuriyet için ne bedeller ödedi bilmek lazım. Çanakkale savaşı, isyanlar, direnişler, işgalci devletler, ekonomik sıkıntılar ve darbeler gibi bir çok sıkıntı çektik. Sonunda kökleri sağlam bir çınar olduk.

Cihan devleti olarak bu Türk milletinin zorluklar olsa da başarılı olmanın temel nedeni sürekli olarak adalet peşinde olması, mazluma sahip çıkması, çıkarları değil Allah’ın rızası neyi gerektiği gözetmesi yüzünden bu devlet asırlık bir çınar olacak. Dünya Türkiye Cumhuriyetinin ayak seslerini duyması bile korkmasına yeterken, daha güçlü, daha başarılı bir çınar dünyaya hüküm süremez mi?

Sonuç olarak dünyaya adaleti yaymak, barış için, Atatürk için, İslam için, mazlumlar için Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkarak devletimizin kıyamete kadar yaşamasını sağlamamız gerekmektedir. 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Sürekli olarak bu koca Çınar’ı korumak ve geliştirmek için Cumhuriyet sahip çıkmamız lazım dünyada var olan adaletsizliği mazlumların edilmesini engellemek için Türkiye Cumhuriyeti’nin Her zaman dimdik ayakta olması gerekmektedir bunun içinse bu koca Çınarın köklerini en derine kadar büyütme mies gerekmektedir ne mutluyum Türküm diyene.

  2. Ülkemiz bizim için çok önemlidir. Ülkemizi atamiz ve askerlerimizle kazandık ve bir daha asla kaybetmiyecegiz.Cumhuriyet bizim için çok önemlidir bir yandan da cumhuriyetin kabul edildiği yılda bizim için çok önemlidir.Her yıl cumhuriyet bayramını coşkuyla kutlarız.Bütün zorluklara karşı dimdik duran Türkiye halâ ve halâ dimdik ayakta duran bir ülkeyiz.Cumhuriyet Bayramı bizi çok iyi hissettirir. Bize çok iyi bir şeyi hatirlatirir.Cumhuriyetin kabul edilişini bize hatirlatirir.

  3. Ülkemiz düşmanlar tarafından kuşatılmış ve birçok haksızlıklara ve zulümlere uğramış bir durumdaydı.Osmanlı Devleti’nin çöküşü ile beraber Türk milleti çok büyük kayıplar ve zararları uğramıştı Mustafa Kemal Atatürk devleti’ne bağlı azimli ve cesur bir komutandı Türk milletine bu çıkmazdan kurtarmak için birçok anlaşmalar savaşlar ve toplantılar yapmıştır yaptığı birçok başarılı girişimden sonra Türkiye cumhuriyeti’nde bu çıkmazdan kurtararak ve düşmanlardan temizleyerek yeni Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmuştur Kemal Atatürk 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan ederek Türk milletine büyük bir hediye vermemiştir biz Türk gençliği olarak bu hediyeyi en güzel şekilde yeni nesilleri aktarıp cumhuriyetimize sahip çıkmalıyız

  4. Cumhuriyet bir çınar gibi kuruldu Atatürk ekti onu büyüttü yetiştirdi ve kocaman bir çınar oldu bizde bu çınara sahip çıkalım Atatürk gibi koruyalım kollayacak daha adaletli bir yer olsun burası daha samimi olsun burası daha mutlu bir yer olsun burası

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.