Kompozisyon Örnekleri

Cennet ve Cehennem ile ilgili Kompozisyon

Cennet ve Cehennem Konulu Kompozisyon Örnekleri

Cennet ve cehennem ile ilgili kısa kompozisyon örneği ;

” Türk Milleti için Cennet “

Cennet ve cehennem biz Türk milleti için sürekli olarak önemli bir konu olduğunu kabul etmek gerekir. 

Sürekli olarak cenneti hak etmek ve Allah c.c rızasını elde etmek için Allah’ın yolunda ilerleyen bir Türk milleti olmuştur. Türk milleti Allah’ın ordusu olarak Müslümanlığın yayılmasında büyük bir görev almıştır. Türk milleti cihat anlayışı ile bir çok yeri ele geçirmiş ve Allah’ın adaleti ile bu yere hükmederek bir çok kişinin Müslüman olmasına vesile olmuştur.

Bu nedenle sürekli olarak Türk milleti olarak Allah’ın yolundan ilerleyerek cennete nail olmaya çalışmamız gerekmektedir. Çünkü cehennemde azap ve ızdırap vardır.

Cennet ve Cehennem ile ilgili Kompozisyon
Cennet ve Cehennem ile ilgili Kompozisyon

Cennet ve cehennem ile ilgili uzun kompozisyon örneği ;

” Cennet için Ne Gerekir “

Cennet ve cehennem tarih boyunca bütün milletler tarafından Allah c.c rızasını kazanmak içi mücadele içinde olanların ödüllendirildiği cennet ve cezalandıranlar için cehennem vardır.

Doğrusu soruyu sormak gerekirse Cennette girmek mi, yoksa Cehennemde acı içinde kalmak mı istersiniz ? Bu sorunun cevabı çok kolaydır. Elbette sonsuz güzellikler içinde cennette sonsuz bir hayat yaşamak isteriz. Bunun bir bedeli var mıdır ? Evet ama bu bir bedel midir ? Bence hayır. Allah bizlerden iyi bir insanlar olmamızı, adaletli davranmamızı, başkasına zulüm etmememizi ve emir, yasaklarına uymamız dışında bizlerden bir şey istemiyor.

Bu istekler güzel bir dünya için bütün insanların yapması gereken en önemli olgular olarak kabul edilir. Bu olgular dünyamızı güzelleştirmektedir. Cennet kapıları “la ilahe illallah muhammeden resulullah” kelimesi ile aralanmaktadır. İslam dini barış ve güzellik dini iken neden iman etmiyorsunuz?

Sonuç olarak iyi bir insanın seçmesi ve bolluk, güzellik dolu sonsuz bir yaşam için “la ilahe illallah muhammeden resulullah” ve Allah’ın bizlere emrettiklerden başka bir şeye gerek yoktur. 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bir Müslüman olarak sürekli olarak Cennet elde etmek için Allah’ın yolunda gitmeniz gerekmektedir Allah’ın emir ve yasaklarını za uyuduğumuz sürece cennetin sonsuz nimetleri bizim olacaktır. Ödevim için paylaşmış olduğunuz cennet ve cehennem hakkında kompozisyon için çok teşekkür ederim

  2. Dünya bir imtihandır yani sınav.Ne demişler ne edersen onu biçersin.Bu söz  cennet ve cehennemde içinde geçerli bir sözdür. Eğer dünyada iyilik yapar isen cennete eğer dünyada kötülük yapmış isen cehenneme gidersin.Ama bir yandan da bu var eğer dünyada kötülük yapmış isen ve kalbinde islam  varsa cehennemde ne günah işlemiş isen onu yaşarsın.Sonrada cennete gidersin.Insan hayatı  her zaman bir sinavdir.Ölene kadarda bu sinav devam eder.Kısacası eğer iyi isen cennete,kötü isen cehenneme gidersin.Bu her zaman Allahın işidir.

     

  3. Dinimizde yer alan cennet ve cehennem kavramları Müslümanların imtihan yeri olan dünyada yaptıkları amellerin değerlendirilerek ahirette bunlar karşılığı bulacağı cennet ve cehennem mekanları olarak değerlendirmek mümkündür Bir müslüman ameller işleyip ahlaklı bir insan olursa cenneti hak eder yalnız uygunsuz davranışlarda bulunur ve insanlara zarar verecek bir haklarında bulunursa cehennem ile karşı karşıya gelir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.