Kompozisyon Örnekleri

Atatürk ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Mustafa Kemal Atatürk Konulu Kompozisyon Örneği

Atatürk konulu kısa bir kompozisyon örneği ;

 

Rahat Uyu Atam

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin kurtarıcı ve Cumhuriyetimizin kurucusu olan lider bir insandır.

Atatürk, bizleri ve vatanımızı canını ortaya koyarak düşman işgalinden kurtarmıştır. Düşmanları zorluklarla ülkemizdeki insanları bir araya getirerek düşmanlardan bu güzel ülkeyi temizlemiştir. Ülkeyi temizledikten sonra geriye yorgun, zayıf ve ekonomisi çökmüş bir devlet kalmıştı. Bu cennet vatanı Medeniyetler seviyesine yükseltmek için gece gündüz çalışan Mustafa Kemal Atatürk çeşitli reformlar ve eğitime önem vermiştir. Ancak eğitim ile çağdaş medeniyetler seviyesine gelinebileceğini biliyordu.

Bu neden sanata, bilime, eğitime çok büyük önem veren ve ülkemizi geliştiren önderimize teşekkür ederiz. Rahat uyu atam.

Atatürk ile ilgili Kompozisyon Örnekleri
Atatürk ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Atatürk konulu uzun bir kompozisyon örneği ;

 

Bir Lider Doğdu “Atatürk”

Mustafa Kemal Atatürk, Türk tarihinde gelmiş geçmiş en önemli liderlerin başında gelmektedir. İleri görüşlü, akıllı, zeki, vatansever olan önemli şahsiyetlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk, çocukluk çağlarından itibaren zeki bir kişiliğe ve liderlik özelliklerine sahip birisi olduğunu gösteriyordu. Matematik dersinde var olan üstün bir zekaya sahipti. Harp okulu bitirdikten sonra Osmanlı devletinde subay olarak göreve başladı. Savaşlarda askerlerine seslenişi, savaş meydanındaki üstün bir ileri görüşlülüğü, zekiliği, hitap özelliği ile genç bir subay olmasına rağmen göze girmesini sağladı. Bir çok savaşta üstün bir başarı elde etti.

1. Dünya savaşının kaybedilmesi ile beraber İstanbul’da İngiliz gemilerini gören Mustafa Kemal Atatürk “ Geldikleri gibi giderler.” sözünü kullanarak vatanseverliğini ve Türk milletinin esir bir hayat süremeyeceğini göstermiştir. Samsum’a çıkarak milli mücadeleyi başlatan Atatürk, ülkeyi bir araya getirerek düşmanları ülkemizden kovmuştur.,

Geriye kalan yıkık ülkeyi tekrar ayağa kaldırmak için Cumhuriyet ilan edilmiş, çeşitli eğitim, kılık kıyafet, devlet işleri reformları ile ülke hızlı bir şekilde kalkınmaya başlamıştır.

İşte bu nedenle sürekli olarak Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkür etmemiz gerekir. Atatürk’ün bizlere verdiği bu cennet vatanı el üstünde tutmalı ve ileriye çağdaş medeniyetler uygarlığına çıkarmamız gerekmektedir.

Atatürk ile ilgili Kompozisyon konusunun sonuna geldik. konu hakkında sormak istediğiniz aklınıza takılan konuları aşağıda yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Sorularınız ve düşünceleriniz değerli hocalarımız tarafından özenle cevaplanacaktır. 

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazmış olduğunuz kompozisyon örneği çok hoşuma gitti. Atatürk konulu kompozisyon hem uzun hemde kısa örneği mevcut bu sayede istediğimi kolaylıkla bulabiliyorum.

    1. Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili kompozisyon örneğinde yer alan hata düzeltildi. Atatürk kompozisyonu hakkında ilginiz için teşekkür ederiz.

  2. Mustafa Kemal Atatürk 1881’de selanik’te dünyaya gelen annesi Zübeyde hanım babası Ali Rıza efendi olarak tanıdığımız ve Türk tarihine gelmiş geçmiş en büyük atalardan olan bir liderdi.Mustafa Kemal Atatürk küçük yaştan itibaren asker olmayı hayal etmiş Türk milleti için mücadele etmenin ne kadar önemli olduğunu Küçük yaşlarda düşünmeye başlamıştır.yurdumuzu düşmanlar sarmaya başladıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk silah arkadaşları ve Türk milletinin desteği ve yardımı ilan Türk milletini kurtarmak için Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımlarını atmışlardır. Kurtuluş savaşı dünyaya kendini kanıtlamış bir milli mücadele örneği olarak bilinir.Mustafa Kemal Atatürk açık görüşlülüğü cesareti ve milletine duyduğu sevgi ve bağlılıkla başarmış olduğu Kurtuluş savaşı’nı getirdiği birçok yenilikler günümüzde Türk insanının önünü açmıştır. Mustafa Kemal Atatürk sayesinde biz Türk milleti hak ve özgürlüklerimize cumhuriyet ve demokrasiye birçok yeniliklere eğitim hakkına ve çocukların benim sen diye eğitim gördüğü birçok haklara sahip olabildik

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.