Kompozisyon Örnekleri

Adalet ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Adalet Konulu Kompozisyon Örnekleri

Adalet ile ilgili kısa bir kompozisyon örneği ;

Güçlü Devlet için Adalet

Adalet bir toplumu bir arada tutan en önemli ögelerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Adaletin olduğu yerde insanlar mutlu yaşar.

Adalet bir medeniyetin ve bir ülkenin ayakta kalması için en önemli ögelerden bir tanesi olarak herkes tarafından kabul edilmektedir. Dinimiz açısından adalete büyük önem verilmiştir. Öyle ki Peygamber Efendimiz “Her hak sahibine hakkı verilmelidir.” sözünü kullanmıştır. Hz. Muhammed s.a.v’in bu sözü bizlere bütün insanların haklarının verilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Adalet olmayan toplumlar ve ülkeler yok olmaya mahkumdur.

İşte bu nedenle Türkiye Cumhuriyet’in bekası ve ileri seviyelere yükseltmek için adaleti korumalı ve sürekli olarak adaletin gelişmesini sağlamamız gerekmektedir.

 

Adalet ile ilgili Kompozisyon Örnekleri
Adalet ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Adalet ile ilgili uzun bir kompozisyon örneği ;

“Adalet Mülkün Temelidir”

Adalet bütün insanlığın ihtiyaç duyduğu duyguları barındıran en önemli ihtiyaç maddesi olarak kabul edilir. İnsanların zorluklar içinde yaşayabilir ancak adaletsiz bir millet yaşayamaz.

Adaletin ne denli önemli olduğunun sizlere beraber düşünelim. Dinimizde Yüce Allah c.c sürekli olarak biz Müslümanların adaletli olmasını istemiştir. Bir ayeti kelimede “Yarattıklarımızdan, daima hakka ileten ve adaleti hak ile yerine getiren bir millet bulunur.” diye bizlere buyurmuştur. Yüce Allah’ın c.c bu sözünde biz Müslümanları adalet üzerine yarattığını göstermektedir.

Öyle ki asırlarca yaşayan Osmanlı Devleti sürekli olarak adalet içinde yönetim benimsediği için Müslüman ve Gayri Müslümanlar tarafından sevgi ve saygı duyulan bir devlet olmuştur. İstanbul’un fethinde Ortodosklar ” Katalolikleri görme yerine Osmanlı Sarığı görmeyi tercih ederiz ” demişlerdir. Bu sözler bile bir millet için adaletin ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

İşte bu nedenle güçlü bir devlet için sürekli olarak güçlü bir adalet sistemine sahip olmamız gerekmektedir. Çocuklarımıza ve gençlerimize adaleti öğretmeli ve adaletin gelişimi için onlara yol göstermemiz gerekmektedir. 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Adalet bir milletin ve bir devletin olmazsa olmaz olan en önemli kriterlerden bir tanesidir. Güçlü bir devlet için adaletin sağlanması gerekmektedir. Adaletin olmadığı bir millet ve devlet sürekli olarak zaman içinde yok olacaktır. İşte bu nedenle sürekli olarak adaleti korumamız gerekmektedir. Adalet ile ilgili en güzel söz olan Hz. Ömer ra. söylediği ” Adalet Mülkün Temelidir.” sözünü hayatımızda ilke edinmemiz gerekir.

  2. Adaletli olmak çok önemli bir kişilik özelliğidir.Adaletli ve eşit olmamız çok önemli şeylerdir.Herkese aynı şekilde davranmanız gerekir.Eşitlik çok önemlidir. Eşitlik yaparken iyiye ve iyiye aynı,kötüye ve kötüye aynı davranmamiz gerekir.Eşit davranmak çok önemli bir ilkedir.Esit davranmak çok önemlidir.Herkese aynı davranın.Iyi olun eşit ve adaletli davranın.Eğer eşit ve adaletli davranmazsaniz illah başınıza bir şey  gelir.Bu yüzden herkese gerekiyorsa cezasını verin.Mahkemede avukat önemli bir yere sahiptir.Mahkemede avukatın muhakkak adaletli davranması gerekir.

  3. Adalet ve demokrasiye bağlı bir devletin temelleri çok sağlam demektir çünkü adaletin hakim olan bir ülkede insanlar çok mutlu ve huzurlu bir şekilde beraberce yaşayabilirler.adaletin hakim olduğu bir ülkede işlenmiş suçlar yaşanmış haksızlıklar karşısında devletin uyguladığı yasal ve cezalarda bunu çok güzel bir şekilde uygulayıp adaleti yerine getirmiş olurlar.adaletli insanlar ve adaletin yaşadığı bir ülkede insanlar birbirlerine karşı hoşgörülü ve saygılı olurlar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.