Büyük bir ordudan daha kuvvetli olan şey, iyi söylenmiş bir sözdür ile ilgili kompozisyon | Forum Sayfa Cevapları

Büyük bir ordudan daha kuvvetli olan şey, iyi söylenmiş bir sözdür ile ilgili kompozisyon


Türkçe Öğretmeni

Kompozisyonlar örneklerinde Büyük bir ordudan daha kuvvetli olan şey, iyi söylenmiş bir sözdür ile ilgili kompozisyon konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Büyük bir ordudan daha kuvvetli olan şey, iyi söylenmiş bir sözdür ile ilgili kompozisyon konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Sözün Tesiri

Bazen söz ok gibidir. Bazen söylenen bir söz tüm ilaçlardan daha tesirli bazen zehirli oklardan daha zehirlidir.

Bir savaş ordusu ne kadar kuvvetli olursa olsun bilek gücü her şeyi yenemez. Bazen insanları vücut kuvvetleriyle yapamayacağı şeyi bir söz yapar.

İşte bu yüzden sözün tesirine çok dikkat etmeli ve gerek iyi gerek kötü anlamda yapabileceği etkileri göz ardı etmemeliyiz.


Büyük bir ordudan daha kuvvetli olan şey, iyi söylenmiş bir sözdür ile ilgili kompozisyon konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Söz Yarası Ve Kuvveti

İnsanı bazen bilek gücü dediğimiz dış kuvvet, bazen de sözlerin tesir ettiği maneviyat durdurur.

İnsanı en çok etkileyen ve fikrini değiştiren şey ise sözdür. İnsan bir şeyden korksa ve korku sebebi ile onu  yapmasa bile düşüncesini engelleyemez ama bazen bir söz bunu başarabilir.

Tıpkı yukarıda anlatıldığı gibi insanı bazen de bir söz ağır yaralayabilir. Bilek gücünün acısı geçtiği halde ruhunda açılan yara tazeliğini yıllarca koruyabilir. İnsan kendine bir destek aradığı zaman maddi bir varlık olmasa bile bir konuşma ve yerinde söylenmiş sözler onu yıllarca hayata tutundurabilir.

İşte bunun için söylediğimiz sözlere çok dikkat etmeli ve bir insanda iyi veya kötü sebep olacağı şeyleri göz ardı etmemeliyiz.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Büyük bir ordudan daha kuvvetli olan şey, iyi söylenmiş bir sözdür ile ilgili kompozisyon

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak