Kompozisyon Örnekleri

Büyük bir ordudan daha kuvvetli olan şey, iyi söylenmiş bir sözdür ile ilgili kompozisyon

Kompozisyonlar örneklerinde Büyük bir ordudan daha kuvvetli olan şey, iyi söylenmiş bir sözdür ile ilgili kompozisyon konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Büyük bir ordudan daha kuvvetli olan şey, iyi söylenmiş bir sözdür ile ilgili kompozisyon konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Sözün Tesiri

Bazen söz ok gibidir. Bazen söylenen bir söz tüm ilaçlardan daha tesirli bazen zehirli oklardan daha zehirlidir.
Bir savaş ordusu ne kadar kuvvetli olursa olsun bilek gücü her şeyi yenemez. Bazen insanları vücut kuvvetleriyle yapamayacağı şeyi bir söz yapar.
İşte bu yüzden sözün tesirine çok dikkat etmeli ve gerek iyi gerek kötü anlamda yapabileceği etkileri göz ardı etmemeliyiz.


Büyük bir ordudan daha kuvvetli olan şey, iyi söylenmiş bir sözdür ile ilgili kompozisyon konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Söz Yarası Ve Kuvveti

İnsanı bazen bilek gücü dediğimiz dış kuvvet, bazen de sözlerin tesir ettiği maneviyat durdurur.
İnsanı en çok etkileyen ve fikrini değiştiren şey ise sözdür. İnsan bir şeyden korksa ve korku sebebi ile onu  yapmasa bile düşüncesini engelleyemez ama bazen bir söz bunu başarabilir.
Tıpkı yukarıda anlatıldığı gibi insanı bazen de bir söz ağır yaralayabilir. Bilek gücünün acısı geçtiği halde ruhunda açılan yara tazeliğini yıllarca koruyabilir. İnsan kendine bir destek aradığı zaman maddi bir varlık olmasa bile bir konuşma ve yerinde söylenmiş sözler onu yıllarca hayata tutundurabilir.
İşte bunun için söylediğimiz sözlere çok dikkat etmeli ve bir insanda iyi veya kötü sebep olacağı şeyleri göz ardı etmemeliyiz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bazen söylemiş olduğumuz bir söz karşımızdaki karşımızdakinin kalbini kırabilir. İnsanlarla söylediğin her zaman kulağı duyması gerekir insanlara sözler de uzak durmalıdır var her zaman söylemiş olduklarını sözlerin karşıdakinin kalbini kıracağım en gelerek ve tartarak söylemeliyiz. Biz insanın ablası da bir şekilde konuşması ve ne söylediğini bilmesi elbette ki oldukça önemlidir yıpratıcı kırıcı sözler de uzak durması haklı olduğunu gösterir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.