Kompozisyon Örnekleri

Ağaç Yaşken Eğilir İle İlgili Kompozisyon

Kompozisyonlar örneklerinde Ağaç Yaşken Eğilir İle İlgili Kompozisyon konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ağaç Yaşken Eğilir İle İlgili Kompozisyon konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ağaç Yaşken Eğilir

Her insan dünyaya gelirken kendine ait his, karakter ve başarılar ile gelir.
Daha sonra bu his ve becerilerin geliştirilip geliştirilmemesi doğrultusunda ,o kişiyi başarıya veya başarısızlığa sevkeder. Kişinin ahlakı ve kişiliğinin oturduğu bu dönemde eğer becerileri fark edilir ve bu yönde eğitilirse, meyve veren ağaç misali topluma yararlı olan ve yaptığı işi en güzel şekilde yapan bir sanatkara dönüşür.
Bu güzellikler fark edilmezse bir fidanın büyüdüğü zaman şekil almasının zor olması gibi o kişiye de şekil vermek ve başarıları doğrultusunda yönlendirmek neredeyse imkansız olur.
İşte bu yüzden büyüklerimiz “ağaç yaş iken eğilir” demiş ve kişinin çocukluk döneminde yetiştirilmesini önemini ifade etmiştir.


Ağaç Yaşken Eğilir İle İlgili Kompozisyon konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Başarmak ve Çocukluk

Kişi dünyaya geldiği andan itibaren her ne kadar kendine ait hisleri ve bir karakteri varsa da yeteneklerinin geliştirilmesi için bir yön göstericiye ihtiyaç vardır.
Çocukluk dönemi kişiliğinin inşaası ve karakter için daha sonra ele geçilmeyecek bir fırsat ihtiva eder. Çevremizde bir çok alanda başarılı olan kimselerin çocukluk döneminde yönlendirilmediği ve fark edilmediği için o başarılarının başaramaz hale geldiklerini görmekteyiz. Bu üzücü bir durumdur.
Çocukluk döneminden itibaren yetiştirilen kimselerin de gelecek zamanlarda ne kadar başarılı ve güzel karaktere sahip olduklarını görmekteyiz.
Fidan olan yavrularımızı meyveli bir ağaç haline getirmek için başarılarını ve becerilerini fark etmeli onlara yol gösterici olmalıyız. Bu yüzden “ ağaç yaşken eğilir “ sözü ne kadar doğrudur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ağaç yaşken eğilir atasözünde anlatılmak istenen çocuk yaşta eğitimin tamamlandığı ahlaki bilgilerin eğitim ve genel birçok terbiyenin ve davranışların çocukken alındığını çocuk yarışları da eğitilmesi gereken tüm kuralları edildiğimizi anlatan bir atasözü olduğunu sıkça duyarız. Ağaç yaşken eğilir atasözünü büyüklerimizden çok söz duyarız bir hatta yanlış yaptığımız zaman bayağı bir güzel davranışta bulunduğumuz zaman bizlere bu atasözünün söyleyen büyüklerimiz de her zaman çocuk yaşlarda edineceğiniz terbiyenin ve bilgi verin o zaman döneminde tamamlandığını gösteren ve örneklendiren bir atasözü olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.