Kompozisyon Örnekleri

Cehalet ile ilgili Kompozisyon

Cehalet Konulu Uzun ve Kısa Kompozisyon Örnekleri

Cehalet ile ilgili kısa kompozisyon örneği;

“Cehaletin Bedeli”

Cehalet dünyamızda var olan en büyük sorunlardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir. 

Cehalet ile savaşmak bir birey olarak bütün vatandaşların ve yöneticilerin görevi olarak görülmesi gerekir. Cehalet içinde var olan bir millet sürekli olarak zarar görerek yok olmaya mahkumdur. Bir milletin ileri çağdaş medeniyetler düzeyine çıkması için cehaletten kurutulması, sanat, bilim, edebiyat alanlarında gelişim göstermesi gerekmektedir.

Sonuç olarak eğer ileri seviyeli bir millet istiyorsak, ilk olarak toplum içerisinde var olan cehaletin yok edilmesi ve bilim ve sanata önem verilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir.

Cehalet ile ilgili Kompozisyon
Cehalet ile ilgili Kompozisyon

Cehalet ile ilgili kısa uzun kompozisyon örneği;

“Cehaletten Nasıl Kurtulunur.”

Cehalet neden bir millete ve devlete zarar verir ? Cehaletin milletlere eksinin neler olduğu hakkında beraber güzel bir sohbet edelim….

Cehalet sürekli olarak toplum içerisinde sorunlara ve kargaşaya neden olan kötü bir konu olarak kabul edilir. Cehalet ile birlikte toplum içerisinde var olan toplumsal yardımlaşma ve dayanışma yok olacağını aklımızdan çıkarmamız gerekmektedir. Toplum içerisinde dirlik ve düzenin olmadığı bir devlet zaman içerisinde yok olmaya mahkum olacağı görülmektedir.

Cehalet’in yok olması için ne yapmamız gerekir ? Cehalet sürekli olarak bizleri geriye götüren bir konu olarak görülmektedir. Cehaletin yok olması için eğitim alanında bütün bireylere eğitim verilmesi gerekmektedir. Devlet içerisinde küçük, genç, yaşlı demeden bilim, sanat, edebiyat ve fen alanında bütün eğitim bilgileri verilmesi gerekmektedir. Cehalet sadece eğitim ile gider mi? Tabi ki Hayır….

Cehaletin gitmesi amacıyla atalarımızdan gelen örf, adet ve dini ögelerin en iyi şekilde benimsenmesi gerekmektedir. Hoşgörü, saygı, yardımlaşma ve dayanışma gibi en güzel ögeleri bir arada toplayan bu güzel İslam dinine sahip çıkarak cehaletten kurtulmamız gerekmektedir.

Sonuç olarak cehaletten kurtulmak için örf ve adetlerimiz, dini ögelerimizin yanında bilim, sanat ve edebiyat harmanı ile cehaletin bütün kötülüklerinden kurtulabiliriz.  

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Cehalet hayatımız boyunca bir millet bir vatandaş bir birey olarak sürekli olarak Savaş olması gereken en büyük ögelerden bir tanesi olarak görülmesi gerekmektedir cehalet içinde var olan bir millet bir devlet 1 imparatorluk zaman içerisinde yok olarak telafisi olmayan bir yara açacaktır işte bu nedenle sürekli olarak bilim sanat edebiyat gibi alanlara yatırım yapılmalı ve bunlar örf ve adetlerimizde desteklenmesi gerekmektedir Ancak bu şekilde cehaletin ortadan kaldırılması söz konusu olabilir

  2. Cehalet yani cahillik iyi bir şey değildir.Cehalet bilmemezliktir.Cehalet hiç güzel bir şey  değildir.Cehaletle bir şey basaramazsiniz ve her zaman yolun yarısında kalırsınız hiç bir engeli asamazsiniz.Her şeyi öğrenmekle iyi bir şey yapmış olursunuz.Hiçbir zaman cehaletlilik güzel bir şey  olmamıştır. Hiçbir zamanda cehaletle olmak iyi hir şey olmayacaktır.Insanın ülkesine bir yararı olması için cehaletli olmaması gerekir.Cehaletli olmayarak her yolu aşabilirsiniz.Her zaman çalışıp başarılı olmak gibisi yoktur yani çok güzel bir şeydir başarılı olup cehaletli olmamak çok güzeldir. Kısacası cehaletli olmak güzel bir şey değildir.

  3. Cehaletin önüne geçmek için eğitime ve bilgi edinmeye Özen göstermeliyiz. cehaletin önüne geçmek için bir toplumda bulunan insanların çok güzel bir şekilde eğitilmesi ve bu insanların eğitim mesi için gerekli imkanları sunmalıyız cehalet bir millette karanlığa ve çıkmaza sürükleyebilir iPad ve gelen haksızlıklar adaletsizlikler ve mutsuzluklar eğitim ve bilgi ile önlenebilir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.