Kompozisyon Örnekleri

12 Mart Kompozisyon Örnekleri

Kompozisyonlar örneklerinde 12 Mart Kompozisyon Örnekleri konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


12 Mart Kompozisyon Örnekleri konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İstiklal Marşı’ nın Anlamı

Her ülkenin kendisi için anlamlı kabul ettiği marşı bayrağı ve benzeri bilgileri vardır. Türkiye’nin marşı olarak kabul edilen ise istiklal marşı dediğimiz on kıtalık şiiridir.
İstiklal mücadelesinin devam ettiği sıralarda ülkemizin yapmış olduğu mücadeleleri anlatmak için bir marş yarışması yapılmaya karar verilmiştir. 724 şiirin katıldığı bu yarışmada Mehmet Akif Ersoy’  un şiiri birinci seçilmiş ve kendisi hediyeyi kabul etmediği için Türk ordusuna başlamıştır.
Özel marşımız anlam bakımından çok değerli ve derin tarihimizi içeren bir marştır. Hepimiz anlamıyla beraber marşımızı bilmeli ve ezberleyerek tarihimize olan borcumuzu sahiplenmeliyiz.


12 Mart Kompozisyon Örnekleri konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Tarihte 12 Mart

Tarih boyunca bir çok değerli anımız olmuştur. Bunlar bizim kültürel mirasımızı meydana getiren anılardır.bunlardan bir tanesi 12 Mart’a var istiklal Marşımızın kabul edildiği tarihtir.
O birinci ve ikinci Dünya Savaşları ndan sonra bir yere almış almış ve halkın yaraları daha devam etmekteydi. İstiklal mücadelesi devam ederken güzel yurdumuzun yapmış olduğu bu mücadeleyi anlatan bir şiir yarışması yapılmaya karar verildi.
Kazanana ödül verileceği bu yarışmayı 724 şiirin arasında Mehmet Akif Ersoy kazanmıştır. Kazandığı ödülü ise kabul etmeyerek Türk ordusuna armağan etmiştir.
Her kıtasının anlam dolu olduğu bu güzel şiiri ezberlemeli ve saygı ile gelecek nesillere aktarmalıyız. Bu şekilde ancak borcumuzu ödemiş oluruz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra milli mücadelenin önemini anlatmak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her zaman vatanı ve toprağı için ne kadar mücadele verdiğini göstermek vatan topraklarının Türk milleti için ne kadar önemli olduğunu ifade eden en güzel marşlardan biri olan İstiklal Marşı’nın yazılış tarihi olduğunu söyleyebiliriz. İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy her kıtasında Türk toplumunun bağımsızlık mücadelesini dile getirmiş Türk vatanının ne kadar kıymetli topraklara sahip olduğunu söylemiş ve bu vatanın bölünmez olduğunu bu marşta ifade etmiştir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.