Kompozisyon Örnekleri

Çanakkale Savaşı ile ilgili bir kompozisyon yazınız.

7. Sınıf Türkçe Çanakkale Savaşı ile ilgili bir kompozisyon yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çanakkale Savaşı ile ilgili bir kompozisyon yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Çanakkale Zaferi bir milletin destanlaştığı vatanın geleceği için kendinden vazgeçmiş insanların vatanı düşman çizmesi altında çiğnetmemek için vatan sevgisini anne, baba, eş sevgisinden üstün tutan yüzbinlerce Mehmetçiğin yazdığı bir zaferdir. Bir an olsun arkasına bakmamış, geri adım atmak aklına bile gelmemiş, öleceğini bile bile şehadete yürümüş bir neslin yok olduğu yerdir Çanakkale. Dünyanın dört bir yerinden akın akın boğaza saldırmış olan İngiliz askerleri ile birlikte anzaklar, hindular ve daha birçok milletin küçücük bir yarım adada Mehmetçiğin yazdığı destan önünde durdurulmuş ve İngiliz zırhlıları Çanakkalenin serin sularına gömülüp gitmiştir.


Çanakkale Savaşı ile ilgili bir kompozisyon yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Çanakkale Savaşı itilaf devletlerinin birinci dünya savaşını bitirmek osmanlının başkenti olan istanbula çıkartma yaparak Osmanlı yı tarihten silmek ve bunun sonucuna zor durumda olan çarlık rüyasına yardım götürmek amacıyla Çanakkale boğazına yaptıkları bir taarruz operasyonudur.

Çanakkale ye yaptıkları bu girişimler osmanlının boğazı mayınlaması sonucu İngiliz zırhlıları Çanakkale nin serin sularına gömülmüştür. Denizden boğazı bu kadar kolay geçmeyeceğini anlayan ingiliz ler mehmet Akif Ersoy Şairimiz in dediği gibi kimi hindu, kimi yamyam dünyanın birçok yerinden getirdikleri askerler ile Gelibolu yarım adasına çıkarma yapmışlardır. Bu çıkarmada umdukları gibi olmamış, Mehmetçik vatan aşkını herşeyden üstün gördüğünü kurşunu bitse dahi süngüsünü çekip bölüme koşmuş, arkasına dönüp bakmamış şehadetten korkmamış düşmanı boğazdan ileri geçirmemiştir.

Bu büyük destanın sonucunda Osmanlı vatanına düşman ayağı başlamamış vede rüyada devrim olarak çarlık rüyası yıkılmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Çanakkale destanı denilince aklımıza Çanakkale ülkemizde bulunan bir şehirdir ve o şehirde yazılan dağların üzerindeki Çanakkale geçilmez sözü aklımıza hemen gelmektedir. Çanakkale cephesi hayal geçilseydi ya düşmanlar tarafından işgal edilen Seydi ülke topraklarımızın birçoğu tehdit altında kadar ve düşmanlar tarafından işgal edilmeye başlandı da burada imkansızlıklara zorlukları ve Zorlu şartlara rağmen Türk toplumunun göstermiş olduğu en büyük mücadelenin göstergesi olarak gösterilebilir Çanakkale zaferi Türk toplumunun kazanmış olduğu en önemli cephelerden ve savaşlardan biridir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.