Kompozisyon Örnekleri

Dünya Etik Haftası ile ilgili bir kompozisyon yarışmasına katılacağınızı düşünün. Afişten yola çıkarak bir yazı yazınız.

8. Sınıf Türkçe Dünya Etik Haftası ile ilgili bir kompozisyon yarışmasına katılacağınızı düşünün. Afişten yola çıkarak bir yazı yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dünya Etik Haftası ile ilgili bir kompozisyon yarışmasına katılacağınızı düşünün. Afişten yola çıkarak bir yazı yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Etik ilkeler sözlü ve yazılı olarak oluşmuş, toplum yararına olan kurallardır. İnsanların hayatını  düzenleyen bu etik ilkeleri, toplumu huzur içerisinde yaşamasını amaçlayan kurallardır.

Örf, adet ve gelenekler kanunlar tarafından düzenlenen caydırıcı ve önleyici kanunlar bulunmaktadır. Yazılı kanunlar sayesinde insanlar suç eğilimleri durumunda ceza yiyeceklerini bilirler ve buna göre hareket ederler.


Dünya Etik Haftası ile ilgili bir kompozisyon yarışmasına katılacağınızı düşünün. Afişten yola çıkarak bir yazı yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Toplum düzenini sağlayan sözlü ve yazılı kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların sözlü olanları örf, gelenek ve göreneklerdir. Yazılı kurallar ise yasalarla oluşturulmuş, kanunlardır.

Hukuk üstünlüğüne inanılan bir toplumda hukukun caydırıcı cezalar vermesine de gerek yoktur. Fakat insanların suça eğilimlerini önlemek için eğitime ve öğretime ihtiyaç duyulmaktadır.


Dünya Etik Haftası ile ilgili bir kompozisyon yarışmasına katılacağınızı düşünün. Afişten yola çıkarak bir yazı yazınız.
“8. Sınıf Türkçe Kitabı 252-253-254-255-256-257-258-259-260-261. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Etik kurallar toplum içerisinde yazılı ve yazılı olmayan insanların genel yaşam düzeylerine ve huzurlu güvenilir adaletli ve yardımlaşma çerçevesinde yaşamalarını gerektiren tüm kuralların belirtilmiş olan ve insanların yaşamı boyunca gerekli olan kuralları içeren bir sistemdir. Örneğin çevreyi kirletmemek toplu taşıma araçlarını düzenli kullanmak toplu alanlarda uyulması gereken kurallara uymak okulumuza zamanında gitmek zamanında gelmek okulda doğal kaynaklarımızı tasarruflu bu şekilde kullanmak ve çeşitli sistemlerle geri dönüşüme dikkat etmek gibi birçok örnekleri dikkat ettiğim zaman etik kurallara uymuş oluruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.