Ders Notları

Kirlenmiş su kaynakları nasıl temizlenebilir?

5. Sınıf Fen Bilimleri Kirlenmiş su kaynakları nasıl temizlenebilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kirlenmiş su kaynakları nasıl temizlenebilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüzde çevre kirliliği artmıştır. Bu çevre kirliliğinin içinde de su kirliliği görülmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile, nüfus oranının artması ile yapılan fabrikaların atıkları denizlere dökülmektedir. Bundan dolayı denizde yaşayan pek çok canlı yaşamını yitirmektedir. Bu soruna çözüm olarak fabrika atıklarının deniz yerine ayrı bir döküm yapmalarını sağlayacak yer ayarlamaları gerekmektedir.


Kirlenmiş su kaynakları nasıl temizlenebilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüzde yaygın olarak görülen çevre kirliliği artmış durumdadır. Teknolojinin gelişmesi, nüfusun artması, şehirleşme başlaması ile pek çok kıyı kesimlerine fabrika yapımı başlanmıştır. Bu fabrikalardan çıkan duman hava kirliliğine atıkları da su kirliliğine sebep olmaktadır. Su kirliliği hem bizlere hem denizde yaşayan canlılara zarar vermektedir. Denize atılan atıklar insanların hastalanmasına hatta zehirlenmesine sebep olabilir. Bu ihtimal denizde yaşayan canlılar içinde geçerlidir. Bunun önüne geçmek için denize atılan atıkların sahipleri tespit edilip cezalandırılmalıdır. Bu fabrikaların atıkları içinde ayrı bir yerleri olması gerekmektedir. Ancak böyle su kirliliğini önlemeye çalışabiliriz. Bu sayede hem bizler hastalanmayız hem de denizde yaşayan canlılar hastalanıp veya zehirlenip yaşamlarını yitirmezler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Günümüzde gelişmiş teknoloji ve insanların bilinçli olması elbette ki su kirliliği hava kirliliği ve çevre kirliliğini azalt indirmek için yapılan çalışmalar daha yaşanılabilir daha temiz çevreden için gerekli olan önlemlerin alınmasını sağlayacaktır. Daha temiz bir çevre için insanların bilinçlenmesi ve bu konuda her zaman bilgili olması ve çevresinde dikkat etmesi çevresini temiz tutmak ve çevresinde ağaçlandırması gelecekte daha yaşanılabilir bir dünyayı diğer nesneleri bırakmak için yapılması gereken en güzel etkinliklerden biridir bunun yanı sıra geri dönüşüme dikkat etmek elektrik su gibi doğal kaynaklarımızı tasarruflu kullanmak da çevre temizliği için gereklidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.