Ders Notları

Hakkında hazırlıklı konuşma yapmak amacıyla Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından birini belirleyiniz.

6. Sınıf Türkçe Hakkında hazırlıklı konuşma yapmak amacıyla Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından birini belirleyiniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Nene Hatun Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdandır. 1857 yılında Erzurum’ da doğmuş , 1955 yılında Erzurum’ da vefat etmiştir. Tarihimizde 93 Harbi olarak anılan 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nda O sıralarda yirmili yaşlarında, henüz üç yıl önce evlenmiş küçük yaştaki oğlunu ve üç aylık kızını evde bırakarak savaşa katılmıştı.
Kahramanca mücadele etti. Eve dönünce üç aylık masum bebeğinin karnının Ermeni askerlerince deşildiğini görür. Erzurum’un her karış toprağında cephane taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak, hizmetten hizmete koştu. 98 yaşında vefat etti. Yaşlı olduğu zamanlar “gerekirse yine aynısını yaparım” diyerek yiğitliğini ortaya koydu. 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Kurtuluş savaşı kahramanları hakkında bizleri paylaşmış olduğunuz yazı için sizlere çok teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim arkadaşlar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.