Ders Notları

Sınıfınızda anlatmak üzere bir yemeğin malzemelerini ve yapılış aşamalarını öğreniniz.

6. Sınıf Türkçe Sınıfınızda anlatmak üzere bir yemeğin malzemelerini ve yapılış aşamalarını öğreniniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sınıfınızda anlatmak üzere bir yemeğin malzemelerini ve yapılış aşamalarını öğreniniz.  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Benim en sevdiğim yemeklerden biri olan bir etli kuru fasulyeyi anlatacağım. Fasulye akşamdan soğuk suya ıslanır ve bir tencerede üzerine biraz su koyularak sarı suyu çıkana kadar kaynatılır.

Et, fasulyenin pişeceği düdüklü tencereye alınır ve üzerine biraz yağ koyarak kavrulur daha sonra salçası eğer eklenecekse kimyon veya başka bir baharat eklenerek ,fasulye de o sarı sudan süzülerek buraya koyulur üzerine su eklenir ve kaynamaya bırakılır.


Sınıfınızda anlatmak üzere bir yemeğin malzemelerini ve yapılış aşamalarını öğreniniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Benim anlatacağım yemeğin ismi karnı yarık. Önce patlıcanlar alacalı soyup kızartılır ve bir tabağa alınır. Daha sonra karnıyarığın içi hazırlanır.

Kıyma bir tencereye konur suyunu salıp çekinceye kadar kavrulur daha sonra biraz yağ eklenerek kavurmaya devam edilir. Üzerine küp küp doğranmış olan soğan ve biberler de eklenerek istenilen baharatlar konur biraz domates ve sonunda maydanoz da eklenerek işlem tamamlanır.  Bu hazırlamış olduğumuz harç karnıyarıkların içine konur ve karnıyarık fırına verilir. Üzeri kızarınca yemeye hazır demekte.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Benim anlatmak istediğim yemeğin adı her zaman severek yediğimiz ve oldukça yapılmış olan hatlarımızdan biri olan kektir. Kek 4 yumurta 1 su bardağı şeker 1 su bardağı süt 1 su bardağı yağ 3 bardak unu ile vanilyayı kabartma tozunu karıştırarak elde edilen ve Kalkan kek kalıbını yağlayarak koyduğumuz içinde isteğe göre mandalina limon elma ceviz parça çikolata gibi birçok malzemeyi koyabileceğimiz mezarını attığımız zaman kokusuyla çok güzel büyükler değmesin en güzel tatlılardan en basit tatlılardan biridir..

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.