Ders Notları

Siz de bir oyunun aşamalarını anlatan kitapçık hazırlayınız.

4. Sınıf Türkçe Siz de bir oyunun aşamalarını anlatan kitapçık hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Siz de bir oyunun aşamalarını anlatan kitapçık hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Oyunun Adı :İstop

Oyuncu Sayısı :5

Oyun Alanı :Geniş zeminde oynanan bir oyun

Oyunun Kuralları :Top havaya atılır, isim söylenir ismi söylenen kişi top havadayken top yakalayabilirse topu tekrar atar, başka birinin adını söyler, eğer top yere düşerse o kişi ebe olur. Topu yere düşüren ebe topu eline aldığı anda istop der. Kaçan oyuncular istop dendiği anda durmak zorundadır. Duran oyuncuların içinden bir tanesini vurmaya çalışır.


Oyun Nasıl Oynanır :Bir daire etrafına oyuncular düzülür, içinden bir kişi ebe olur. Ebe gruptan bir kişinin adını söyleyerek topu havaya fırlatır. Top yere düşmeden ismi söylenen kişi topu havada tutmaya çalışır. Topu havada tutabilirse kendisi tekrar kaçan kişilerden birisinin ismini söyler ebelik kendisinden geçmiş olur. Eğer tutamazsa topu yere düştükten sonra tuttuğu anda istop diye bağırır. İstop sesini duyunca kaçan oyuncular oldukları yerde dururlar. Ebe duran oyunculardan birine topla vurmaya çalışır. Vuramazsa ebeliği devam eder. Vurursa vurulan kişiden bir puan düşer. Üç kere vurulan kişiye bir at takılır. Ve oyuna o ad ile devam eder.


Siz de bir oyunun aşamalarını anlatan kitapçık hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Oyunun Adı :isim, şehir, hayvan

Oyuncu Sayısı :En az 3 kişi

Oyun Alanı :Ev içerisinde kağıt üzerinde oynanan oyun

Oyunun Kuralları :A’dan Z ye kadar içinden harfleri sayan kişiye dur denir. Hangi harfe geldiyse harfi söyler. O harflr ilgili kağıt üzerine isim, şehir, hayvan, bitki, eşya gibi şeyler yazılır. Aynı kelimeyi yazanlar beşer puan alır. Farklı kelimeler yazanlar on puan alır,hiç yazamayan sıfır puan alır.Puanlar toplanır, en çok puanı alan ebe olur ve harf sayar.

Oyun Nasıl Oynanır :Kağıda boydan boya çizgiler çizilir. Bunların çizilen çizgilerin boşluklara, üste, isim, şehir, hayvan, bitki, eşya ve en sona da puan yazılır. Alfabeyi söyleyen kişiye dur denir. Durduğu alfabede herkes kağıdına o harfle başlayan kelimeler yazar. Aynı kelimeyi yazanlar beşer puan alır. Hepsinden farklı kelime yazabilen 10 puan alır. Hiç yazamayan 0 puan alır.Toplanan puanlar en son puan tablosuna yazılır, en yüksek puan alan ebe olur ve harf sayar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir çocuklar farklı oyunlar oynayarak eğleniriz oyunlar bizim arkadaşlarımız da ve aile bireylerimiz de hoş vakit geçirmemize yardımcı olur değişik oyunlar oynamak mümkündür özellikle oyun oynayarak teknoloji bağımlılığından uzak durmak ve teknolojinin esiri olmamak çok önemli bir etkendir örneğin satranç dama gibi oyunlar eğlenceli oyunlar dır bu oyunları oynayarak hem akıl becerimizi geliştiririz hem de hoş vakit geçiririz ayrıca arkadaşlarımızla beraber saklambaç top oyunları oynayarak çok hoş vakit geçiririz örneğin humble pat diye olarak bilinen isimlerinin yazıldığı ve bir kağıda yazılarak katlandığı bir oyundur daha sonra bunlar çalkalanarak ortaya atılır en fazla aynı ismi bulan pat yapar böylece en yüksek puanı alarak oyununun sonucunu belirler eskiden annelerimiz babalarımız farklı sokak oyunları da oynamak daydı bunların arasında bilgiye topaç ve beştaş gelmektedir bu oyunların nasıl oynandığını aile büyüklerimize öğrenerek oynayabilir ve değişik oyunları deneyim diyebiliriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.