Ders Notları

Günümüzde insanlar arasında ticaret nasıl yapılmaktadır?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Günümüzde insanlar arasında ticaret nasıl yapılmaktadır? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Ticaret mallarının ürünlerin üretim sürecinden tüketimine kadar geçen zamanın tamamına verilen isimdir. Ekonomik değer taşıyan başka nesneler ile değiştirilmesi alışı ve satışı anlamında kullanılabilir.
Ticaret insanlığın ilk tarihinden itibaren takas yöntemi ile başlamıştır. Mal ve hizmetler birbirleri karşılığında değiş-tokuş şeklinde alınıp verilirdi ilerleyen ilerleyen çağlardan Lidyalıların parayı icadı ile birlikte mal karşılığında ara değer kazanmıştır. Alışverişlerde kullanılmaya başlanmıştır para ticareti daha hızlı gerçekleşmesini sağlayan bir araç haline gelmiştir.
Günümüzde ise Ticaret e-ticaret dediğimiz internet üzeri alışverişte gerçekleşmektedir. Dünyanın bir ucundan başka bir ucuna mallar şirketler ve şahıslar olarak sipariş verile bilmekte adresinize kadar teslim yapılabilmektedir. Günümüzde evinizden dışarıya çıkmadan market alışverişinizi dahi gerçekleştirebilmektesiniz. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsanlar ticaret yapabilmek için alışveriş yapmakta ulaşım yollarını kullanmakta veya sanal ortamlarda teknolojinin sayesinde ticaret yapabilmektedir Ayrıca taşımacılıkla birçok ticaretin sağlandığını söyleyebiliriz günümüzde hava yolları olan uçak sayesinde de ticaret ve ulaşımın sağlandığı söyleyebiliriz günümüzde ticaret oldukça kolaydır bir yerden bir yere ulaşmak teknoloji sayesinde daha kolaydır günümüzde gönderilmiş olan ürünler ihracat ve ithalat daha kolay bir şekilde olmasının temel sebeplerinden biri teknoloji ve ulaşımdaki yeniliklerdir geçmişe nazaran bu gibi ticaretini daha kolay yapıldığını görebilmekteyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.