Ders Notları

Yaşadığınız yerde hangi alanda sivil toplum kuruluşunun olmasını isterdiniz? Neden?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Yaşadığınız yerde hangi alanda sivil toplum kuruluşunun olmasını isterdiniz? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız yerde hangi alanda sivil toplum kuruluşunun olmasını isterdiniz? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Yaşadığım yerde birçok sivil toplum kuruluşu var. Bu kuruluşlar darda kalanların elinden tutmak ve onlara yardım etmek için gönüllü insanların kurdukları kuruluşlardır. Çevremde daha çok fakirlere yardım eden kuruluşlar olmasını isterdim. Çünkü böylece darda kalan insanların ihtiyaçları giderilmiş olurdu.


Yaşadığınız yerde hangi alanda sivil toplum kuruluşunun olmasını isterdiniz? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Sivil toplum örgütleri oda, sendika, vakıf gibi isimlerle anılan kuruluşlardır. Gönüllü insanlar tarafından belli bir amaç doğrultusunda kurulurlar.  Yaşadığım bölgede birçok sivil toplum kuruluşu bulunuyor.  Siyasi partiler, dini kuruluşlar, ticaret odaları, meslek, sanayi, gençlik dernekleri bu kuruluşlara bir örnektir.

Çevremde en çok olmasını istediğim kuruluşlardan biri; insanlara yardımı amaçlayan vakıf ve kuruluşlardır. Nedeni ise; birçok insan ve çocuk yeterince maddi imkanlara sahip olmadığı için iyi bir yaşama sahip değil. Bu kuruluşlar çok olmalı ve çevredeki insanlarda gücü yettiği kadar bu derneklere yardımda bulunmalıdır. Ancak böylece sıkıntıda olanlara el uzatılmış olur.

Çevremde en çok olmasını istediğim kuruluşlardan biri ise ; hayvan koruma amacı taşıyan vakıflardır. Birçok sahipsiz sokakta kalmış hayvanlar var. Bunların korunması ve zarar veren insanlardan alınabilmesi için çalışmalar yapılmalı ve gerekirse hayvanlar hayvan barınaklarına götürülerek orada bakılmalıdır. Bence buda çevremizde bulunan hayvanlar için önemlidir. Çevredeki insanlarında buna duyarlı olması gerekir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ülkemizin her köşesinde eğitim sağlık yardımlaşma ve kültür alanında birçok kuruluşlar vardır ülkemizin en büyük güzelliklerinden biri budur Ayrıca ülkemizin birçok bölgesinde güvenlik kuruluşları huzurumuzu ve güvenliğimizi en güzel şekilde korumaktadır ülkemizin hemen hemen her bölgesinde kütüphaneler ve eğitim kurumları eğitim alanında birçok olanaklar sağlamıştır Ayrıca ülkemizin her Mahallesi’nde sağlık kuruluşu olması hastaneleri ücretsiz bir şekilde gitmemiz sağlık haklarından faydalanmanız için önemli bir olanaktır ülkemiz çok güzel bir ülkedir sahip olduğumuz olanakların kıymetini bilmeli ülkemizde huzurlu bir şekilde yaşamanın tadına varmalıyız

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.