Ders Notları

Devletlerin, doğal afetler karşısında dayanışma içinde olmasının önemi nedir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Devletlerin, doğal afetler karşısında dayanışma içinde olmasının önemi nedir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Devletlerin, doğal afetler karşısında dayanışma içinde olmasının önemi nedir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Doğal afetlerin nerede meydana geleceği bilinemez. Devletlerin doğal afetler karşısında dayanışma içerisinde olması hem insani bir vazifedir , hem de aynı durum ile karşılaştıkları zaman onlara da yardım elinin uzanmasına sebeptir.


“Devletlerin, doğal afetler karşısında dayanışma içinde olmasının önemi nedir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Doğal afetler bir anda meydana gelen hem can hem de mal kayıplarına sebep olan büyük yıkımlardır. Doğal afetlerde insanlar yaşamlarını yitirdiği gibi aynı zamanda devletlerde maddi açıdan  büyük zararlar görür. İş, eğitim hayatı ve üretim belli bir sürede olsa durur. Yollar köprüler ve ekim arazileri büyük ölçüde zarar görebilir. Bu büyük bir maddi kaybı beraberinde getirir.

Devletlerin doğal afetler karşısında dayanışma içerisinde olması insanlığın ve merhametin gereğidir. Hem de aynı duruma düşme durumunda başka devletlerinde aynı şekilde yardım eli uzatmasına sebep olabilecek bir davranıştır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Devlet taşlaşmış olduğu doğal afetler karşısında elbette ki halkı için her zaman yardımlaşma ve dayanışma çerçevesi içinde ihtiyaçlarını karşılamak yaralarını sarmak sağlık sorunlarını gidermek ve her zaman onlara destek çıkmak için hazır olduğunu söyleyebiliriz ülkemizde de veya farklı bölgelerde de olan doğal afetler karşısında devlet her zaman milletine desteklemeyi ve yardım etmeyi asla ihmal etmemiştir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.