6. Sınıf Din Kültürü

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 10-11. Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Allah’ın (c.c.) Elçileri: Peygamberler Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 10-11


Allah’ın (c.c.) Elçileri: Peygamberler Metni Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 10 Cevabı


Soru : Allah (c.c.)* tarafından gönderilen peygamberlerden hangilerinin adını biliyorsunuz?


Cevap :

1. Adem (A.S.)

2. İdris (A.S.)

3. Nuh (A.S.)

4. Hûd (A.S.)

5. Salih (A.S.)

6. İbrahim (A.S.)

7. Lût (A.S.)

8. İsmail (A.S.)

9. İshak (A.S.)

10. Yâkup (A.S.)

11. Yûsuf (A.S.)

12. Eyyup (A.S.)

13. Şuayb (A.S.)

14. Musa (A.S.)

15. Ha­run (A.S.)

16. Dâvud (A.S.)

17. Süleyman (A.S.)

18. İlyas (A.S.)

19. Elyasa (A.S.)

20. Zülkifl (A.S.)

21. Yûnus (A.S.)

22. Zekeriya (A.S.)

23. Yahya (A.S.)

24. İsa (A.S.)

25. Muhammed (A.S.)


“(Yerine göre) müjdeleyici ve sakındırıcı olarak peygamberler gönderdik ki insanların peygamberlerden sonra Allah’a karşı (bizi imana çağıran kimse olmadı diye) bir bahaneleri olmasın! Allah izzet ve hikmet sahibidir.”
(Nisâ suresi, 165. ayet.)

“…Biz, bir peygamber göndermedikçe (kimseye) azap edecek değiliz.”
(İsrâ suresi, 15. ayet.)


Soru : Yüce Allah’ın (c.c.) insanlara peygamber göndermesinin sebepleri neler olabilir? Yukarıdaki ayetleri de dikkate alarak tartışınız.


Cevap :

Yüce Allah Celle Celalühü insanlara peygamber gönderilmesinin temel sebebi müjdeleyici haberler iletmesi Ayrıca insanların Saklanması gereken konu ve olaylar hakkında insanlara Bilgi vererek insanları Allah’ın Yoluna iletmek amacıyla insanlara peygamber iletmiştir.

Ayrıca Yüce Allah Celle Celalühü insanlara peygamber göndererek onları doğru yola iletmeye çalışmış doğru yola ilerlemeyen millet ve toplumlar helak olarak dünya tarihinden yok olduğu görülmektedir.

Sonuç olarak insanlar Yüce Allah Celle Celalühü tarafından gönderilen peygamberlerin bizlere ilettikleri Allah’ın emir ve bulduklarını en iyi şekilde yapmalı Allah’ın yolunda ilerleyerek Allah’ın sevgisini ve muhabbetini kazanmamız gerektiğini Aklımızdan çıkarmamız gerekmektedir Ancak bu şekilde cennete ulaşabilecek ve sonsuz mükafatlar elde edebileceğiniz. 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Yüce Allah Celle Celalühü nun bizlere peygamber göndermesinin temel sebebi insanları Allah’ın emir ve yasaklarına takıntı ve sakladığı konularda bilgi vermek ve insanların sürekli olarak Yüce Allah Celle Celalühü Biz insanlar için çizmiş olduğu yola iletmek amacıyla Cebrail Aleyhisselam aracılığıyla peygamberlere vahiy ler iletmesi bu vahiylerin de peygamberler aracılığıyla insanlara tebliğ edilerek Allah’ın emir ve yasakların hakkında bilgiler edilmesini sağlaması ve sürekli olarak Allah’ın çizmiş olduğu yola Emir ve yasaklarına ve bizlere mükellef olduğu ibadetleri yerine getirmek amacıyla sürekli olarak Yüce Allah Celle celaluh bizlere vahiy göndermiş ve son din islam dini ile beraber bu vahiylerin i son bulmuş ve kitap haline getirilmiştir Sonuç olarak 1 insanın son kutsal kitap Kur’an ı Kerim’e iman etmesi ve Allah’ın emir ve yasaklarına uyması gerekmektedir.

  2. 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10-11. Sayfa Cevapları Ders Kitabı Dörtel Yayıncılık sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  3. yüce Allah’ın bize peygamber göndermesinin sebebi bize doğrunun yanlışın helal haramın ne olduğunu öğretmektir ve bizi cennet ve cehennem ve nasıl ödül vereceğini nasıl ceza vereceğini anlatmaktadır bize gelecekte yaşayacağımız kötü olayları ve güzel olayları nasıl olacağını ve ne zaman gerçekleşeceğini hayatta yanlış yapmamız için doğrular üzerinden doğru yollardan ilerleye bilmemiz için ve Allah katına güzel bir şekilde gitmemiz için bize hazırlar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.