6. Sınıf Din Kültürü

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 32-33 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 32-33 Cevapları Dörtel Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Namaz Soruları konusunun yer aldığı 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 32-33 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 32-33 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6.Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü Ders Kitabı 32 Sayfa Cevapları Namaz Soruları

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 32 Cevapları Dörtel Yayıncılık

1. Namaz ibadetinin önemini ifade eden bir ayet ve bir hadis öğrenip bunları defterinize yazınız.
Cevap:

“Onlar, gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.” (Bakara Suresi, 3. Ayet)

“Namazı kılın, zekatı verin. Rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.” (Bakara Suresi, 43. Ayet)


2. Gusül, teyemmüm, ezan ve kamet kavramlarının anlamlarını araştırınız.
Cevap :

Gusül : Gusül insanları zevk suyu geldikten sonra niyet ederek temizlenmek amacıyla ağza ve buruna su verdikten sonra bütün vücudun yıkanması  olayına gusül denir.

Teyemmüm : Bir Müslümanım su bulunmadığı durumlarda abdest almak için yararlandığı bir abdest alma şekline Teyemmüm denir.

Ezan : İnsanları namaza çağırmak ve namaz vaktinin geldiğini bildirmek için okunan sözlere ezan denir.

Kamet : İnsanlara Cami içerisinde namaza başlamak amacıyla insana benzeyen okunan insanların namazda saf durması gerektiğini bildiren sözlere kamet adı verilir.


3. Abdestin niçin ve nasıl alındığını aile büyüklerinizle konuşup öğreniniz.
Cevap: Dinimizde insanların beden temizliğinin gerçekleşebilmesi amacıyla ve ibadetleri hazır hale gelebilmesi için Allah huzurunda müminlerin temiz olması için abdest alınması gerekmektedir. Abdest niyet edildikten sonra ağza, burna, yüze, saça, kollara ve ayaklara su verilmesiyle alınır.


4. Namazın farzlarının neler olduğunu Genel Ağ, ilmihâl kitapları vb. kaynaklardan araştırınız. Araştırmanızı görsellerle destekleyip sunu hâline getiriniz. Sununuzu etkileşimli tahta, projeksiyon gibi cihazlar kullanarak arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap :

1) Hadesten taharet : Namaz ibadeti için necis olan insanların gusül abdesti alması ve abdestsiz olan insanların abdest alması gerektiği anlamına gelmektedir. 

2) Necasetten taharet: Namaz kılınacak elbiselerin ve namaz kılınacak yerin temiz venegis olmaması anlamına gelmektedir.

3) Setr-i avret: Namaz ibadetini yerine getirecek insanların avret yerinin kapalı bir şekilde ibadeti yerine getirmesi gerektiği anlamına gelen bir farzdır.

4) İstikbal-i kıble: Namaz ibadeti yapmak için kıbleye yönelmemiz hakkında bizlere bilgi veren bir farzdır.

5) Vakit: Namaz ibadetinin vakti geldiğinde kılınması anlamına gelen bir farzdır.

6) Niyet: Namaz ibadetini yerine getirirken kalp ve dil ile namaza niyet etmek anlamına gelir.


5. Bayram namazının dinî hükmünü, ne zaman, nasıl ve kaç rekât kılındığını araştırınız.
Cevap : Dinimiz İslam’da Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda olmak üzere iki kere bayram namazı kılınır. Bayram namazı Hanefi mezhebine göre vaciptir.  Bayram namazları güneş doğduktan sonra 30 ile 45 dakika arasında ezan okunarak kılınan bir namazdır. Bayram namazı iki rekat ve cemaatle namaz kılınır. 


6. Bir Kur’an mealinden Fil suresini okuyunuz ve bu surede sözü edilen “Fil Olayı” hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: Ebrehe ordusuyla beraber Kabe’nin üzerine yürüyerek Kabe’yi yıkmak istemiştir. Kur’an-ı Kerim’de anlatılana göre ebabil kuşları Ebrehe’nin ordusunun üstüne küçük taş parçaları atarak fillerinde içerisinde olduğu ordusunu bozguna uğratmıştır.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 33 Cevapları Dörtel Yayıncılık


Soru: Namazı neden kılmamız gerekir?
Cevap: Namaz ibadeti Allah’ın zikredilmesi anılması bize verilen nimetler için bize verilen sağlık ve sıhhat için şükretmek amacıyla yapılan ve aynı zamanda farz olan ibadettir. 

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 32. Sayfa Cevapları Ders Kitabı Dörtel Yayıncılık sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Teyemmüm ibadetini açıklayacak olursak bir Müslümanın su bulamadığı veya suyun kirli olduğunu ve sadece ölmeyeceği kadar su bulunduğu zaman toprakla veya Tozla aldığı abdeste denirteyemmüm Bir Müslümanın zor durumda olsa bile namazının kılınmasını ve namazın önemini anlatmaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.