6. Sınıf Din Kültürü

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 39-40-42 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 39-40-42 Cevapları Dörtel Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Namazın Farzları, Abdest, Boy Abdesti ve Teyemmüm konusunun yer aldığı 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 39-40-42 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 39-40-42 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6.Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü Ders Kitabı 39-40-42 Sayfa Cevapları Namazın Farzları, Abdest, Boy Abdesti ve Teyemmüm

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Soru : “Namazın şartları”, “Namazın farzları” ifadesinden ne anlıyorsunuz?
Cevap : Namazın şartları denildiği zaman namaz kılmak için yani namaz ibadetine hazırlayabilmek için gerekli olan şeyler aklıma gelir. Bunlar abdest, temizlik, kıyafet ve vakit gibi şartlardır.

Namazın farzları ifadesi ise kılmamız gereken zorunlu namazlar olarak anlıyorum.


Soru : Namaz kılmaya başlamadan önce hangi hazırlıkları yaparız?
Cevap: Namaza başlamadan önce ilk olarak elbiselerimizin temiz olması avrat yerlerimizin kapalı olması, temiz olmamız ve abdestli olmamız gerekir.

Namaz içindeyse niyet edilmesi kıbleye dönülmesi avrat bölgelerinin kapalı olması gerekir.


Soru : Abdestin nasıl alındığını ve hangi durumlarda bozulduğunu ilmihâl kitaplarından ve Genel Ağ’dan araştırınız. Araştırmanızı sunu hâline getiriniz ve etkileşimli tahta, projeksiyon gibi araçlar yoluyla arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap : Abdest alırken öncelikle niyet edilmesi gerekir. Daha sonrasında ağza ve burna üç kez su verildikten sonra yüz üç kere yıkanır. Yüz yıkandıktan sonra kollar yıkanır, saç mest edilir, kulakların arkası yıkanır ve son olarak ayak yıkanır.

Abdest gaz çıkartmak, uyumak, ağız dolusu kusmak ve vücudumuzdan kan çıkması abdesti bozar.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 40 Cevapları Dörtel Yayıncılık


Soru : Hangi ibadetler için abdest alınır?

Cevap : 

  • Namaz kılmak için abdest alır,
  • Kur’an okumak için abdest alır,
  • Kâbe’yi tavaf etmek için abdest alır,
  • İslam’a yeni giren kişiler gusül ve abdest alırlar,
  • Ölen birisine gusül aldırılır.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 42 Cevapları Dörtel Yayıncılık

(Müslim, Tahâret, 32; Tirmizî, Tahâret, 2.)

Soru : Yukarıdaki hadis bize ne anlatmak istiyor? Düşüncelerinizi sınıfta açıklayınız.
Cevap : Yukarıda yer alan hadiste abdest alırken Müslüman birisinin yüzünü yıkarken gözlerinin günahlardan kurtulması ellerini yıkarken ellerin günahtan arınması ayaklarını yıkarken ise ayakların günahtan geri çevirmesini anlatmıştır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 39. Sayfa Cevapları Ders Kitabı Dörtel Yayıncılık sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Namazın farzları namazın şartları ifadelerinden namazın içinde ve sonrasında yapılacak zorunlu ifadeler aklıma gelmektedir yani bunları yapmazsak namazımız kabul olmayacaktır bu yüzden namazdan önce eden ve sonra da anne namaz esnasında yapılacak farzları yerine getirmeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.