6. Sınıf Din Kültürü

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 12-13-14-15. Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Peygamberlerin Özellikleri ve Görevleri Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 12-13-14-15


Peygamberlerin Özellikleri ve Görevleri Metni Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı


Soru : Size haber getiren kişilerde hangi özellikleri ararsınız? Niçin?


Cevap :

Bana haber getiren bir kişi de ilk olarak güvenilir bir kişi olmasına Salih bir kişi olmasına Müslüman olmasına doğru sözlü olmasına ve çevresi tarafından emin olarak anılan bir kişi olarak görülmesi bana getirdiği haber hakkında oğru bilgiler vereceğini İnanırım.

Çünkü haber haberi değiştirilebilir veya yalan bir şekilde iki kişi arasına bozabilecek bir kişi olduğu için sürekli olarak haberi getiren kişinin Emin ve güvenilir kişiler arasından seçilerek tebliğ eden kişiler bu şekilde olması gerekmektedir.

Elçilik yani haber getiren kişi Müslüman Emin dilinden belinden ve sözünden elinden emin olan kişi olması gerekmektedir Yani sonuç olarak haberi getiren Elçi herkes tarafından emin olarak bilinmesi ve herkes tarafından tanınan bir kişi olması gerekmektedir. 


6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Soru : Aşağıdaki cümlelerde eksik bırakılan bölümleri verilen örnekten de yararlanarak tamamlayınız.


Peygamberlerde sıdk özelliği olmasaydı insanlar onların vahiy getirdiğine, peygamber olduğuna ve dinle ilgili söylediklerine inanmazlardı.


Peygamberler emanet sıfatına sahip olmasaydı ; toplum içerisinde kimse mallarını onlara teslim etmek güvenilir kişiler olarak görmezdi.

Peygamberlerde tebliğ sıfatı olmasaydı ; insanları doğru yola iletmek için Allah c.c sözlerini iletemezlerdi.

Peygamberler fetanet sıfatına sahip olmasaydı ; fetanet sıfatına sahip olmaları olaylar karşısında en iyi davranışı seçerek üstün çıkamazlardı.

Peygamberler ismet sıfatına sahip olmasaydı ; Allah’ın ilkelerine bağlı olmasaydı kimse ona inanmaz ve onun yolundan ilerlemezdi.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1.  
    Bir kişi Eğer bize haber getiriyorsa o kişinin güvenilir olup olmadığına Doğru sözlü olup olmadığına ve hayatı içerisinde yalan söyleyip söylemediğini ve Müslüman olup olmadığına ve Allah’ın emir ve yasaklarını uyup uymadığına kontrol ederek onun getirdiği habere inanmamız gerekmektedir Eğer bir kişi Allah’ın emirlerine uymuyorsa yalan söylüyorsa ve toplumda kötü birisi olarak anılıyorsa kişinin getirdiği Haberlere itibar edilmez ve o haberlerin doğruluğunu sorgulanır İşte bu nedenle sürekli olarak Doğru sözlü ve güvenilir adaletli güzel ahlaklı bir kişi olarak söylediğimiz sözlerin doğruluğuna inanacak insanlar bu Erdemli davranışlara dikkat edeceklerdir.

  2. 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12-13-14-15. Sayfa Cevapları Ders Kitabı Dörtel Yayıncılık sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  3. bana haber getiren bir kişinin ilk önce güvenilir olmasına bakarım güvenilir olmayan bir kişi haberin doğru olup olmadığını ve yanlış söylediğini düşünebilirim ama güvenilir birisi olursa bunu düşünmeme gerek kalmazdı ona güvendiğim için haberin doğruluğuna Emin olurum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.