6. Sınıf Din Kültürü

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 52-53-54-55-57-59 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 52-53-54-55-57 Cevapları Dörtel Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Cuma, Bayram, Cenaze, Teravih Namazı ve Hz. Zekeriya konusunun yer aldığı 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 52-53-54-55-57 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 52-53-54-55-57-59 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6.Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü Ders Kitabı 52-53-54-55-57 Sayfa Cevapları Cuma, Bayram, Cenaze, Teravih Namazı ve Hz. Zekeriya

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 52 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Cuma Namazı

Soru : Hiç cuma namazına gittiniz mi? Cuma namazının diğer namazlardan ne farkı vardır?
Kızlar İçin Cevap: Hayır, daha önce Cuma namazına gitmedim. Babam ve büyük abim her cuma öğlen vakti namaza giderler. Cuma namazının diğer namazlardan farkı cemaatle kılınıyor olmasıdır. 

Erkekler İçin Cevap: Evet, daha önce babamla Cuma namazına gittim. Yaz aylarınca Cuma namazı için her cuma öğlen vakti camiye gider, saflara geçip namaz kılarız. Bunun diğer namazlardan farkı olarak cemaatle kılınmanın zorunlu olmasıdır. Ayrıca bu namazda hutbe verilir.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 53 Cevapları Dörtel Yayıncılık

(Müslim, Cuma, 8.)

Soru : Sizce cuma günü, özellikle camiye gitmeden önce ve camide nelere dikkat etmemiz gerekir? Yukarıdaki hadisi de dikkate alarak görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap : Cuma namazına gitmeden önce ilk olarak en güzel şekilde temizlenmek gerekir. Temiz elbiseler giyerek, güzel kokular sürerek gidilmesi gerekir.


Bayram Namazı

Soru : Dinî bayramlarda neler yaparız?
Cevap : Dini bayramlarda erkekler namaza gider, bayram namazını kılar. Namazdan sonra geniş kahvaltı sofraları kurulur, tüm aileler bir araya gelir. Akraba ve komşu ziyaretleri yapılır, çocuklar ev ev gezerek şeker toplar. Küçükler büyüklerinin ellerini öperler.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları Dörtel Yayıncılık


Soru : Hiç bayram namazına gittiniz mi? Gittiyseniz neler yaşadınız ve neler hissettiniz? Duygu ve düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

Kızlar İçin Cevap: Daha önce bayram namazına gitmedim. Babamlar ve kardeşlerim bayram namazına gittiği zaman bizler evde annemle beraber kahvaltı hazıralrız.

Erkekler İçin Cevap: Babamla beraber her bayram namaza gideriz. Bu namazlarda tekbirler getirilir, secdeye gitmeden önce ayaktayken bir kaç kez Allahu Ekber diyerek tekbir getiririz. Herkesin aynı anda tekbir getirmesi tüylerimi diken diken eder.


Cenaze Namazı

Soru : Cenaze namazı hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap : Birisinin vefat etmesi sonrasında ölen kişi hakkında verilen bilgiler ışığında selanın okunması ve cenaze namazının ne zaman nerede olacağı hakkında verilen bilgiler ile başlamış olur.

Ardından ve cenaze namazı kılmak isteyenler camide sadece ayakta, rükû ve secde olmadan imamla beraber cenaze namazı kılar. Cenaze namazı bittikten sonra ölen kişi, omuzlarda kabristana götürülerek gömülür.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 55 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Teravih Namazı

Soru : Teravih denince aklınıza neler gelmektedir?
Cevap : Teravih denince aklıma Ramazan ayı ve oruç gelir. Teravih namazı sadece ramazan ayında kılındığı için bu şekilde aklımda kaldı.

 


Soru : Teravih namazının camilerde kılınmasının ne gibi faydaları olabilir? Tartışınız.
Cevap : Teravih namazının camilerde kılınması insanların birbirleriyle sosyalleşmesine, birlik ve beraberlik duygularının pekişmesini sağlar.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 57 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Zekeriya (a.s.)

Soru : Hz. Zekeriya (a.s.) adını daha önce hiç duydunuz mu? Onun ne zaman ve kimlere peygamber olarak gönderildiğini biliyor musunuz?
Cevap: Hz. Zekeriya ismini daha önce babamda duymuştum. Hz. Zekeriya peygamber, İsrailoğullarına gönderilmiş bir peygamberdir. Ne zaman gönderildiği bilinmemektedir.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 59 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Soru : “Fil Olayı”nda ve Fil suresinde dikkatinizi en çok çeken hususlar nelerdir? Bu sureden ve olaydan hangi sonuçlara ulaşabiliriz ve ne gibi mesajlar çıkarabiliriz? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.
Cevap : Dikkatimi çeken en önemli olay zamanının en büyük ordusuna hatta filleri bile olan Ebrehe’nin ordusunu küçük tuşların attığı küçücük taşların bu orduyu bozguna uğratmasına çok şaşırdım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 52. Sayfa Cevapları Ders Kitabı Dörtel Yayıncılık sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Cuma namazı bizler için çok önemlidir yukarıdaki hadisi dikkate alarak cuma günü özellikle camiye gitmeden önce yapılması gerekenler vardır özenle abdesti almamız gerekmektedir hutbeye gidince konuşmamalı başkalarının hakkına girmemeliyiz hutbeyi sessizce dinlemeli imanın dediklerinden ders çıkarmalıyız ve uygulamalıyız ve namazımızı güzelce kılıp Allah’a dua etmeliyiz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.