6. Sınıf Din Kültürü

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 72-73-74-75-76 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 72-73-74-75-76 Cevapları Dörtel Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Zararlı Alışkanlıklardan Korunma Yolları, Hz. Yahya ve Tebbet Suresi konusunun yer aldığı 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 72-73-74-75-76 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 72-73-74-75-76 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6.Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü Ders Kitabı 72-73-74-75-76 Sayfa Cevapları Zararlı Alışkanlıklardan Korunma Yolları, Hz. Yahya ve Tebbet Suresi

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 72 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Zararlı Alışkanlıklardan Korunma Yolları

“… Kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın…” (En’am suresi, 151. ayet)

Soru : Yukarıdaki ayette verilmek istenen mesaj nedir? Düşününüz.
Cevap: Hem herkesin görebileceği kötü alışkanlıklardan hem de kimsenin bilemeyeceği, göremeyeceği kötü alışkanlıklardan da uzak durmamız gerektiği anlatılmaktadır.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 73 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Soru : Zararlı alışkanlıklardan korunmak için neler yapmamız, nelere dikkat etmemiz gerekir? Tartışınız. Ulaştığınız sonuçları aşağıya yazınız.
Cevap: Zararlı alışkanlıklardan korunmak için ilk başta arkadaş çevremizi düzeltmeliyiz. Kötü alışkanlıklara sahip arkadaşlarımızdan uzak durmalıyız. Kötü alışkanlıklar hakkında bilinçlenmeli ve bunlardan niçin uzak durmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Aşağıdaki şemayı örneklerden de yararlanarak tamamlayınız.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 72-73-74-75-76 Cevapları Dörtel Yayıncılık
6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 72-73. Sayfa Cevapları Ders Kitabı Dörtel Yayıncılık

Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Yahya (a.s.)

Soru : Hz. Yahya’nın (a.s.) ve birçok peygamberin yaşadığı Kudüs hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap: Kudüs, Hz. Davus, Hz. Süleyman, Hz. Davud, ve Hz. İsa gibi bir çok peygamber bu bölgede yaşamıştır. Peygamber efendimizin Miraç mucizesi bu topraklarda yaşanmış, Müslümanlara namaz müjdelendiğinde ilk kıble olarak Kudüs belirlenmiştir.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Soru : Hz. Yahya (a.s.) hangi özelliklere sahipti? Konudaki anlatımları da dikkate alarak Hz. Yahya (a.s.) hakkındaki öğrendiklerinizi aşağıya listeleyiniz.
Cevap: Hz. Yahya, küçük yaşlarından itibaren güzel ahlaklı, iyi huylu, merhametli, temiz kalpli ve anne-babasına çok saygılı bir insandı. Anne babasını asla üzmez, onlara itaat eder ve onları asla üzmezdi. Kur’an-ı Kerim’de onun güzel ahlaklı olması ve üstün özellikleri, Allah tarafından övgüyle bahsedilmiştir.


Bir Sure Tanıyorum: Tebbet Suresi ve Anlamı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Soru : Konunun başında yapılan açıklamaları ve Tebbet suresinin anlamını da dikkate alarak bu sureden çıkarılabilecek mesajları belirleyiniz.
Cevap: Tebbet Suresi’nde, peygamber efendimizin amcası Ebu Lehep’in peygamberimize karşı yaptıklarından dolayı eşiyle beraber cehennemlik olduğu bildirilmiştir. Bizler bu dünyada hiç kimseye güvenmeden hareket etmeliyiz. Herkes ayrı ayrı hesaba çekilir. Peygamber efendimizin amcası bile olsa yaptığı hatalardan dolayı hesaba çekileceğinden unutmamalı, bizlerin buna göre hareket etmesi gerektiğini bilmemiz gerekir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Zararlı alışkanlıklardan korunmak için bir birey olarak ilk olarak arkadaş çevremizin Müslüman güzel ahlakı ve adaletli kimselerden olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir Ayrıca zararlı alışkanlıklardan korunmak için Bir kereden bir şey olmaz özenti gibi kelimeler kullanılmaması ve bu tür kötü alışkanlıklara Özen’in memesi gerekmektedir ayrıca aile ve okulda zararlı alışkanlıklar hakkında insanlara bilgi verilmesi gerektiğini de aklımıza çıkarmamız gerekir.

  2. 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 72-73. Sayfa Cevapları Ders Kitabı Dörtel Yayıncılık sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  3. Yukarıdaki ayette kötülükler açığını da gizlisini ne karışmayın denmektedir gizli olan kötülük nasıl olsa yüce Allah Celle celalühü tarafından görülecektir açık kötülük ise herkes tarafından şairlik olduğu için bununla cezası görülecektir yani hiçbir kötülük karşılıksiz kalmayacaktır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.