7. Sınıf Fen Bilimleri

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Maddenin Tanecik Yapısı Cevapları Sayfa 108


Maddenin Tanecik Yapısı Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları


Alüminyum folyo parçasını elinize aldığınızı ve küçük parçalara böldüğünüzü düşünün. Sonra bu küçük parçaları tekrar tekrar daha küçük parçalara böldüğünüzü düşünün. Alüminyum folyo parçalarını toz hâline gelene kadar parçalarsanız en küçük parça yine alüminyum özelliği taşır. Bu küçük toz parçalarını gözünüzle göremeyeceğiniz kadar küçük parçalara bölmeye devam ettiğinizi düşünün. Bunun sonucunda ulaştığınız en
küçük parça yine alüminyum özelliği taşıyan ve alüminyumu oluşturan parçacıklardır. Bu parçacıklar maddenin yapı taşlarıdır. Bir elementin tüm kimyasal özelliklerini taşıyan en küçük taneciğine o elementin atomu denir.


Soru : Peki, atomdan daha küçük parçacıklar var mıdır?


Cevap: Peki, atomdan daha küçük parçacıklar var mıdır?

Günümüzde yapılmış olan araştırmalar sonucu atomlardan daha küçük parçacıkların da olduğunu ifade edilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda atomdan daha küçük parçacıklar elektronlar nötronlar ve protonlar olarak ifade edilmekte beraber bunlardan daha küçük cisimler de vardır.


Soru : Sizce atom nasıl bir yapıya sahiptir?


Cevap: Sizce atom nasıl bir yapıya sahiptir?

Bence atom yapısal olarak en küçük yapı taşı olarak da ifade edilmektedir.

Bu atom yapısına bakıldığı zaman dış çemberlerde sürekli olarak hızlı bir şekilde hareket eden elektronların eksi yüklü bir halde olduğu ve sürekli olarak kararlı hale gelmek için alışverişte bulunduğunu ifade edebiliriz.

Çekirdeğim merkezinde artı yüklü olan protonlar ve yüksüz bir şekilde olanlar nötronlar olarak Atomun yapısını ifade edebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. çevremizde gözlemlediğimiz canlı veya cansız varlıkların veya nesnelerin yapısını şeklini oluşturan küçük tanecikler ya da atomlardan meydana geldiklerini öğrenmiş ve kavramış olduk uzun araştırmalar sonucu 1 maddede yer alan en küçük yapı birimine atom denildiğini öbür konularla beraber istemiştik ve öğrenmiştik bu konuda verdiğiniz örneklerle de bunu tekrar hatırlayıp ödevlerimizi çok hızlı ve doğru bir şekilde yapıyoruz bir ödevi yaparken doğru bir şekilde yapmak o o ödevden daha vereyim kazanmak ve başarılı olmak demektir sizin sayenizde bunu başarmak artık çok kolay bu yüzden size çok teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.