7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 27-31-32 Cevapları Tutku Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Yeni Yurt Arayışları ve Yesrib’e Hicret Cevapları Sayfa 27, 28, 29, 30, 31, 32


Yeni Yurt Arayışları ve Yesrib’e Hicret Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 27 Cevapları


Soru : Peygamberimiz (s.a.v.), Mekke’de doğup büyüdüğü hâlde neden yeni bir yurt arayışına girmiştir? Bu konuyla ilgili bilgi ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. 


Cevap:
Peygamber efendimize peygamberlik verildikten sonra İslam dinini tebliğ etmiştir. Bunu ters karşılayan Mekkeli müşrikler Müslümanlara karşı zorbalık yapmaya başlamışlardır. Bunun üzerine peygamber efendimiz de Müslümanlara yeni yurt arayışına girmiştir.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 31 Cevapları


Soru : Ebu Eyyub el-Ensarî adıyla da anılan ve ülkemizde Eyüp Sultan adıyla bilinen Halid b. Zeyd elEnsârî’nin (r.a.) hayatı hakkında bir sunu hazırlayınız. Hazırladığınız sunuyu sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Peygamber efendimiz Medine’ye hicret ettikten sonra kendi evi olana kadar sekiz ay Eyyub el Ensari’nin evinde kalmıştır. Peygamber efendimizin mihmandarlığını yapmış ve peygamber efendimiz vefat edene kadar yanından ayrılmamıştır.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 32 Cevapları


Soru : Aşağıdaki şemayı inceleyiniz. Şemadan hareketle Hicret’in İslam tarihindeki önemini arkadaşlarınızla değerlendiriniz.


Cevap: Hicret ile Müslümanlar rahat bir hayat sürmüş ve dinlerini en iyi şekilde yaymaya başlamışlardır. Medine’ye gelerek dinlerini rahatça yaşamışlar ve huzur bulmuşlardır. Müşriklerin baskılarından kurtulmuşlardır. Daha mutlu bir hayat sürmeye başlamışlardır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mekke müşriklerinin yapmış olduğu cehalet ve Müslümanlara karşı yapmış olduğu eziyet ve kısıtlamalardan dolayı peygamber efendimizin hicret etmek zorunda kalmış burada birçok bölgeye yayılan Müslümanların Müslümanlığı daha iyi ve aktif bir şekilde yayılmasına ve inanılmasına destek vermişlerdir. Müslümanlar gitmiş oldukları şehirlerde sevgi ve saygı ile karşılanmış burada Müslümanlık daha güzel bir şekilde yayılmıştır. Müslümanlığın hak din olduğunu peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e son peygamber olduğuna kutsal kitap olan kur’an-ı Kerim’in de insanları doğru yola ilettiği ne vurgulayan sahabeler ve peygamber efendimiz istedikleri amaca en güzel şekilde ulaşmışlardır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.