8. Sınıf Din Kültürü

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 54-55 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Dinin Temel Gayesi Cevapları Sayfa 54, 55, 56, 57, 58, 59


Dinin Temel Gayesi Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 54 Cevapları


Soru : İnsanların can güvenliğinin sağlanması için sizce ne gibi önlemler alınmalıdır?


Cevap :
İnsanların can güvenliğinin sağlanması için önce insan canına önem veren bireyler yetiştirilmelidir. Çocuklar aile ve toplum içinde örselenmeden ve değer verilerek büyütülmelidir.
Öldürme oyunları, savaş içeren oyunlar, diziler ve çizgi filmlerdeki öldürme temalı şeyler yasaklanmalı çocuklara küçük yaşlarda bu tohum ekilmeden yaşatılmalıdır. İnsanlara öfkelerini yönetebilmeleri için seçenekler sunulmalı ve ders olarak bu bilgiler verilmelidir. Psikolojisi düzgün bireyler insanların canına zaten kıymazlar.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 55 Cevapları


“…Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse o, sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır…”
Mâide suresi, 32. ayet.

Soru : Yukarıdaki ayeti, dinimizin yaşama hakkına verdiği önem açısından değerlendiriniz.


Cevap :
Yukarıdaki ayette insan canı koruma altına alınmış ve cezanın büyüklüğü dikkat çekilerek insanlar bundan sakındırılmıştır. “Bütün insanları öldürmek” ifadesiyle büyük bir günah olduğu ve bundan sakınılması gerektiği ifade edilmiş ve büyük bir ikaz yapılmıştır.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 59 Cevapları


Soru : İnsanların can, akıl, nesil, mal ve din emniyeti güvence altına alınmazsa ne gibi sorunlar ortaya çıkar? Arkadaşlarınızla tartışınız. Ulaştığınız sonuçları aşağıdaki şemaya, örnekten de yararlanarak yazınız.


Cevap :
İnsanların can, akıl, nesil, mal ve din güvenliği olmazsa ;

  1. Toplumda güven ve barış olmaz.
  2. . Anarşi ve terör ortamı olur
  3. . Zalimler mazlumları ezer
  4. .İnsanlar isyan eder
  5. . Haksızlıklar artar
  6. . Çocuklar ve kadınlar mağdur olur

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İslamın temel gayesi insanlara islam dinini tanıtmak İslam dininin getirmiş olduğu güzellikleri sunmak dinimizin kolaylaştırdığını zorlaştırma dığını ifade ettirebilmek Ayrıca Allahu Teala diye inanarak teslim olmayı esas alan son  dindir. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem insanları doğru yola ulaştırmak Allah’a inanmalarını sağlamak Ayrıca cehaletten ve putlara takmasın alıkoymak için birçok mücadele vermiş İslam’ın güzelliklerini göstermiş İslam’a uyanları doğru yola erişe gideceklerini ifade ederek onları bu güzel dine davet etmiş tır. İslam dini elbette güzel ahlak üzerine kurulmuştur. Bir müslüman güzel ahlaklı Çalışkan adaletli temiz ve hoşgörülü olmalıdır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.