8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 83-84-85 Cevapları Tutku Yayınları

Göster

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Çalışma Hayatı ve Peygamberimiz Cevapları Sayfa 83, 84, 85


Çalışma Hayatı ve Peygamberimiz Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 83 Cevapları


Soru : Çalışmanın, üretken olmanın kişi ve toplum hayatı açısından önemi nedir?


Cevap: Çalışan insan hem kendini hem de toplumu geliştirir. Emeğinin karşılığını da tam tamına alır. Çalışanı Allah’ta çok sever diye bir söz vardır. Bundan dolayı çalışmak önemlidir.


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 84 Cevapları


“Bir işi bitirdiğin zaman hemen başka bir işe koyul.” İnşirah suresi, 7. ayet.

“İki nimet vardır ki insanların çoğu, bunların değerini bilmede aldanmıştır: Sağlık ve boş vakit.” Buhârî, Rikak, 1

Soru : Yukarıdaki ayet ve hadisin vermek istediği mesaj nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Boş zamanlarımızı iş yaparak değerlendirmemiz gerekir. Boş vakit geçirmek yerine bu vakti çalışarak değerlendirmeliyiz.


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 83 Cevapları


Allah Resûlü (s.a.v.), bir gün pazar yerinde dolaşırken tahıl ürünü satan bir tüccarın yanına gelir. Elini buğday yığınının içine daldırdığında buğdayın altının ıslak olduğunu görür ve satıcıya, “Bu nedir?” diye sorar.

Satıcı, “Yağmur yağmıştı, ondan dolayı ıslandı.” der. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.), “Niçin o ıslak tarafı, halkın görebilmesi için üst tarafa getirmedin?” diyerek adamı uyarır ve ardından şöyle buyurur: “Bizi aldatan, bizden değildir.” Tirmizi, Büyû, 4; İbn-i Mâce, Ticaret,1.

Soru : Yukarıdaki örnek olaya göre Peygamberimiz (s.a.v.), çalışma ve iş hayatında hangi ilkelere özen gösterilmesini istemektedir. Değerlendiriniz.


Cevap:
Çalışırken hak yemeden çalışmamız gerekmektedir. İnsanları kandıran Allah’ı da kandırır. Bir Müslüman hiçbir zaman insanları aldatmamalıdır.
Peygamber efendimiz bunu açıklamak istemiştir. Yalan söyleyerek insanları kandırırız. Bunun yanında da kendimizi de kandırmış oluruz. Böyle insanların Allah katında yeri yoktur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir toplumda çalışan insanın yeri üreten bir insan yeri farklı ve özeldir üreten ve çalışan bir insan kendisine faydası olduğu gibi çevresine de hem faydalı hem de örnek olmayı başarır peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de boş durmayı sevmez çalışmayı ve ibadet etmeyi tercih ederdi Müslümanların yardımlaşmak dayanışmak amacıyla çalışmaları gerektiğini ayrıca aile bireylerine ve ihtiyaçlarını karşılamak için geçim kaynaklarını da güzel çalışmaları yapması gerektiğini vurgulamıştır peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem çalışan bir insanım mutlu ve huzurlu olduğunu daha söylemiştir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.