8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 9 Cevapları Tutku Yayınları

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Hazırlık Çalışmaları Cevapları Sayfa 9


Hazırlık Çalışmaları Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 9 Cevapları


Soru : 1. Peygamberimizin (s.a.v.)* çocukluk yılları hakkında bir araştırma yapınız.


Cevap: Peygamber efendimiz doğmadan önce babasını kaybetmiştir. Doğduktan  sonra altı yaşına kadar annesi bakmış altı yaşında annesi vefat edince dedesi Abdülmuttalip bakmaya başlamıştır. Sekiz yaşına kadar dedesinin yanında olan peygamberimiz sekiz yaşında dedesi vefat edince amcası Ebu Talip’in yanında kalmaya başlamıştır. Amcası ile beraber ticarete atılan peygamberimiz bu alanda kendini geliştirmiştir.


Soru : 2. Mekke’nin İslam dinindeki yeri ve önemi nedir? Araştırınız.


Cevap: Peygamber efendimizin doğduğu şehirdir. Mescid’i Haram burada bulunmaktadır. Peygamber efendimize peygamberlik verildiği yerdir. yeryüzünün ilk ibadethanesi olan Kabe burada bulunmaktadır.


Soru : 3. Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Müslümanlar, Mekke’den Medine’ye niçin hicret etmek zorunda kalmışlardır? Araştırıp öğreniniz.


Cevap: Mekkeli müşrikler Müslümanlara zorbalık etmeye başlamışlardır. Peygamber efendimiz de Müslümanları bu durumdan korumak için hicret etmiştir.


Soru : 4. Peygamberimizin (s.a.v.) Veda Hutbesi’ni bularak sınıfınızda okuyunuz. Bu hutbede yer alan öğütlerden, size göre en dikkat çekici olan üç tanesini belirleyerek defterinize yazınız.


Cevap:

  • Tebliğ ettiğine şahit tutma ve insanların Rablerine kavuştuklarında sorguya çekilecekleri,
  • Faizin kaldırılması
  • Kan davalarına son verildiği
  • Erkeklerle kadınların birbiri üzerinde hakkı olduğu

Soru : 5. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) vefatının Müslümanlar üzerindeki etkileri neler olmuştur? Araştırıp öğreniniz.


Cevap: Müslümanlar peygamber efendimizin vefatına büyük üzüntü duymuşlardır. Hz. Ebubekir insanlara bu durumu peygamberimizin de bir insan olduğu ve her canlı gibi onun da ölümü tadacağını dile getirmiştir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem peygamberliği örnek davranışları ahlaki davranışları ve güzel yaşamıyla birçok müslümana ve insana kılavuz olmuştur. Dünya kurulmadan önce Cennet kapısında ismi yazan ve Allahu Teala’nın örgütüne ve sevgi ne Mazhar olan son peygamber olan Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem biz müslümanlar’a gönderilmiş olan son elçidir. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin bize bırakmış olduğu ahlaki davranışları ibadetlerin gerekliliğine örnek hayatını öğrenmek ve hayatımıza uygulamak sağlam bir insanlık ve Müslümanlık için önemlidir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.