Ders Notları

Aile bireyleri arasındaki iletişimi arttırmak için neler yapılabilir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Aile bireyleri arasındaki iletişimi arttırmak için neler yapılabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Aile bireyleri arasındaki iletişimi arttırmak için neler yapılabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İletişim, bilgi aktarılması veya sohbet diyebildiğim olgu insanlığın en önemli ihtiyaçlarındandır. Çünkü insanlar birbirlerini ile konuşurlar sürekli iletişim halindedirler.

Bireysel ve toplumsal olarak insanın Sosyal ihtiyaçları arasında yer alan iletişim etkin ve doğru biçimde kullanılmalıdır. İletişim sadece çevrenizdeki insanlarla değil aile içinde iletişim önemlidir.


Aile bireyleri arasındaki iletişimi arttırmak için neler yapılabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:   Aile içindeki iletişimi arttırmak için ebeveynlere büyük iş düşmektedir. Aile bireylerin den herkes birbirini düşünmeli ve doğru iletişim yöntemleri kullanmalıdır. Aile bireyleri arasında iletişimi arttırmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Aile bireyleri arasındaki iletişimi arttırmak için şunlar yapılabilir:

Ebeveyn olarak akşam sofra kurulduğunda ailenin başında bulunarak sofrada bir iletişim kurulabilir.

Kırıldığımız da yada katılmadığını şeylerde kızmak veya bağırmak yerine güzel bir yolla iletişim kurmaya çalışmak karşıdaki bireyinde gönlünü hoş tutmak gerekir.

Aile bireyleri arasında gerekli nezaket ifadeleri kullanmalı örneğin uyurken iyi geceler dilemeli, uyandığında günaydın diyerek iletişimi güçlendirmek gerekir. Birbirimize saygı çerçevesinde konuşmalı, çocuğun sizden korktuğu için değil sevdiği için saygı duyması gerekmektedir.

Sık sık aile bireyleri ile ortak zamanlar oluşturarak sohbetler oluşturmalı boş vakitlerde ebeveyn olarak aile bireyleri ile geziler yapılarak aile bağları kuvvetlendirilebilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Aile bireylerimiz de iletişimi sağlamak amacıyla sosyal medyada zaman geçirmek ve sanal ortamda fazlaca gezinmek iyi değildir. Çünkü bu gibi ortamlar bizi sosyal hayattan ve aile bireylerimiz ile yaşadığımız aile hayatımızdan uzak tutabilir ayrı bir ellerimize zaman geçirmek istiyorsan beraber ev işlerinde yardım edebilir beraber oyunlar oynayabilir veya belki pikniğe gidebilir beraber alışveriş yapabiliriz. Aile bireylerimiz bizim en yakınlarımız ve sıkıntılarımız da sevinçlerimiz de yanımızda olan en yakınlarımız Iğdır. Bu sebeple aile bireylerimiz de geçirdiğimiz zaman almış olduğumuz bilgiler ve eğitim ve ahlaki değerler hayatımız boyunca bizi yönlendirir. Aile bireylerimizin hepsi çok kıymetlidir. Aile bireylerimizin ne kadar fazla zaman geçirirsek ve onlar da beraber farklı ortamlara girersek o kadar mutlu ve huzurlu oluruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.