Ders Notları

Deprem anında yapılması ve yapılmaması gereken davranışları sebepleri ile birlikte sınıf arkadaşlarınızla tartışarak belirleyiniz.

5. Sınıf Fen Bilimleri Deprem anında yapılması ve yapılmaması gereken davranışları sebepleri ile birlikte sınıf arkadaşlarınızla tartışarak belirleyiniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Deprem anında İnsanlar genellikle panik yaparlar. Bu da insanların yaralanmalarına veya panikten dolayı ölümlerine sebep olmaktadır.
Bir deprem anında öncelikle kesinlikle panik yapılmamalıdır. Deprem anında olduğunuz yerden çıkmaya çalışma malı ev iş okul gibi yerlerden çıkmaya çalışmamalı deprem başladığı andan iki elimizi başımızın arasına koyar.
Sağlam bir eşyanın altına veya yanına geçerek yaşam üçgeni oluştururuz. Örneğin sandalye masa veya sabitlenmiş bir buzdolabı olabilir. Zamanında merdiven asansör balkon pencere önü gibi yerlerden uzak durmak gerekir. Eğer deprem anında dışarıda ise kesinlikle binalara yaklaşmamalıdır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Deprem anında yapılmaması gereken en önemli davranışlardan biri panik yapmamaktır. Deprem olduğu zaman güvenli bir masa altı veya bir dolap köşesine elimizi başımıza koyarak 10’a kadar sayarak beklemek ve dikkatli bir şekilde depremin sarsıntısı hızlı bir şekilde bitmesini beklemek elbette ki doğru bir davranış olarak bilinmektedir. Deprem sırasında çok fazla panik yaparak çığlık atmak ya da bayılmak ya da balkondan çıkmak ya da merdivenlerden aşağı inmek doğru bir davranış olarak gösterilmez.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.