Ders Notları

Konargöçer yaşantı içerisinde çadırların Türkler için önemini söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konargöçer yaşantı içerisinde çadırların Türkler için önemini söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Konargöçer yaşantı içerisinde çadırların Türkler için önemini söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Türklerin yaşantısı içerisinde çadırlar önemli yer tutar Çünkü çadırlar Türklerin evleridir göçebe olarak yaşayan Türkler tüm yaşantılarını çadır içerisinde yaşarlardı.


Konargöçer yaşantı içerisinde çadırların Türkler için önemini söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Türkler hayatlarını Göçebe olarak sürdüren topluluktur. Yaylak veya Kışlak olarak geçici yerleşim yerleri vardı Göçebe olarak yaşayan Türkler için çadırlar önemliydi taşınmaları kurulmaları kolaydı Türkler hayatlarını çadırda geçirirdi eşyalarını erzaklarını koyabilecekleri önemli bir barınaktan orada uyurlar orada yemeklerini yerlerdi kağanların çadırları tüm çadırlardan büyüklütü çadırlar keçeden ve hayvan derisinden yapılırdı.


 

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Göçebe hayatı süren Türkler konargöçer tekniğine yaşamları boyunca uygulamışlardır.göçebe olarak yaşayan Türkler burada halı dokumacılığı tarımcılık ve hayvancılıkla uğraşan geçimlerini sağlamışlardır ayrıca çadırlar göçebe hayatı yaşayan Türklerin evi olarak sayılmaktadır eskiden Orta Asya’dan göçen birçok Türk’ün göçebe hayatı sürdüğünden ve buradan sonra beyliklerle beyliklerden sonra devlet haline geldiklerini biniyoruz

  2. Göçebe hayatı süren Türkler konargöçer tekniğine yaşamları boyunca uygulamışlardır.göçebe olarak yaşayan Türkler burada halı dokumacılığı tarımcılık ve hayvancılıkla uğraşan geçimlerini sağlamışlardır ayrıca çadırlar göçebe hayatı yaşayan Türklerin evi olarak sayılmaktadır eskiden Orta Asya’dan göçen birçok Türk’ün göçebe hayatı sürdüğünden ve buradan sonra beyliklerle beyliklerden sonra devlet haline geldiklerini biliyoruz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.