Ders Notları

Sabun köpüğüne ve asfalttaki yağ birikintisine ışık düştüğünde görünen farklı renkler nasıl oluşur?

7. Sınıf Fen Bilimleri Sabun köpüğüne ve asfalttaki yağ birikintisine ışık düştüğünde görünen farklı renkler nasıl oluşur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sabun köpüğüne ve asfalttaki yağ birikintisine ışık düştüğünde görünen farklı renkler nasıl oluşur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Sabunda veya yağ  üzerinde güneş ışınlarının düştüğü yerde  çeşitli renkleri görmemizin sebebi  güneşten gelen tüm ışınları yansımasıdır.


Sabun köpüğüne ve asfalttaki yağ birikintisine ışık düştüğünde görünen farklı renkler nasıl oluşur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sabun köpüğü ve asfalttaki yağ birikintisi ışık düştüğü zaman görünen farklı renklerin sebebi bu maddelerin güneşten gelen tüm ışınları yansıtabilme özelliğinde kaynaklanmaktadır. Güneş ışınlarının aydınlattığı cisimler farklı renklerde görünür. Bunun sebebi  güneşten bize ulaşan beyaz ışığın tüm ekleri içermesidir.

Eğer, elimize  bir hortum alırsak suyu fışkırttığımız zaman veya püskürttüğümüzde güneş ışığının damlalar içerisinden geçtiğinde birçok rengin olduğunu görürsünüz. Günlük hayatımızda karşılaştığımız değişik renklerdeki tüm varlıklar güneş ışığını soğurur veya bir kısmını geri yansıtır. Bu olayın gerçekleşmesi sırasında oluşan durumu bizde  gözümüzle görür ve renklerin oluşumunu görmüş oluruz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sabun köpüğün üzerindeki güneş ışıklardan birçok farklı gitti yazma yaptığını söyleyebiliriz bunun gibi ayrıca bir yağın üzerine güneş ışınları yansıma yaptığı zaman farklı renkleri taşıya bugünlerime canlılardan farklı renkleri görmemizi sebep edeceğini söyleyebiliriz. Güneş ışınları renksiz beyaz olduğu için ve içerisinde birçok rengi barındırdığı için yazmış olduğu birçok maddeyi farklı renkler içerisinde gösterebilir. Bu da güneş ışınlarının en temel özelliklerden biri olarak sayılmaktadır çevremize baktığımızda ama bu farklı örneklerle görme imkanına sahibiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.