Ders Notları

Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

4. Sınıf Türkçe Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :  Mutlu  ve uzun bir hayat istiyorsak eğer “her şeyin başı sağlık”  her şeyden önce sağlığımıza dikkat etmek  gerekiyor. Sağlığımız yerinde olmazsa, hayatımızda yapabileceğimiz hiçbir şeyi yapamayız.

Buda psikolojik olarak bizi çok üzer ve kısıtlanmış hissederiz. Sağlımızı korumalı kendimize dikkat etmeliyiz. Bunun için, vücut temizliğimize dikkat etmeli günlük duş alıp, ellerimizi sürekli temiz tutmalı, ağız bakımınıza dikkat etmeli,günde üç defa her yemekten sonra dişlerimizi fırçalamalıyız.


Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sağlığımız bizim için her şeyden önce gelir. Eğer sağlığımız yerinde olmazsa bu hayatta, bir çok şeyden mahrum kalırız. Her şeyin başı sağlık bu konuda söylenebilecek en doğru sözdür.

  • Sağlığımızı korumak için öncelikle el temizliğimize dikkat etmeli, ellerimizi sürekli bol sabunla yıkayıp temiz tutmalıyız.
  • Günlük duş almalıyız.
  • Ağız temizliğimize özen göstermeli, günde üç defa dişlerimizi fırçalamalı, diş fırçasınım diş aralarını diş ipi ile haftada en bir defa temizlemeliyiz.
  • Genelde sebze yemeği tüketmeli, abur cuburdan uzak durmalı yediklerimize dikkat etmeliyiz.
  • Dışarıda mecbur kalmadıkça yemek yememeli, yiyeceksek eğerde hijyenli temiz bildiğimiz bir ortamda yemek yemeliyiz.
  • Sağlımız için sigara içmemeli, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalıyız.
  • Hastalandığımızda sadece doktorumuzun verdiği ilaçları içmeli, evde bulduğumuz ilaçları içmemeliyiz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sağlığımızı korumak için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Beslenmemizde mevsimine göre yetişmiş meyve ve sebzeleri tüketmeliyiz. Sağlıklı olabilmek için bütün yemekleri seçmeden ve ayırmadan tüketmeliyiz. Sağlıklı olabilmek için hazır gıdalardan tatlı asitle paketli gıdalardan ve dışarıda açıkta satılan gıdalarda uzak durmak oldukça önemlidir. Sağlığımız için en az 8 saat uyumalıyız. Ayrıca sağlığımız için spor ve egzersiz i asla ihmal etmemeliyiz. Sağlık her canlı için oldukça kıymetlidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.