Ders Notları

Türk halı ve kilimlerinde kullanılan başlıca motifleri araştırınız.

5. Sınıf Türkçe Türk halı ve kilimlerinde kullanılan başlıca motifleri araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk halı ve kilimlerinde kullanılan başlıca motifleri araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Halı ve kilim dokumacılığı Türk kültüründe yıllardır varlığını sürdürmüştür. Ticaret yollarının aktifliğiyle dünyaya yayılımı kolaylaşmıştır. Genellikle el dokuması olarak yapılan halı ve kilimleri kadınlar dokumakta motif ve desenlerini işlemektedir.

Motif halı ve kilimlerde kullanılan, desenleri oluşturan  simge ve şekillere verilen isimdir.


Türk halı ve kilimlerinde kullanılan başlıca motifleri araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Kullanılan başlıca motifler

Eli belinde motifi: Dişiliğin simgesidir aynı zamanda bolluk, bereket, neşe, mutluluk anlamı da taşır.

Koç boynuzu: Erkekliğin, gücün, kahramanlığın sembolüdür. Anadolu kültürünün dışında dünyada da koç boynuzu güç kuvvet ve erkeklik anlamları taşır.

Su yolu motifi: Yaşamın sürekliliğini bedensel ruhsal arınmayı simgeler.

Bereket motifleri : 3 gruptan oluşur. İlk grup meyve balıkları ikinci grup doğadan canlı örnekleri içerirken üçüncü grup doğadan cansız ögeleri içerir. Bereket motifine en güzel örnek nar meyvesidir.

El Parmak Tarak motifleri: El insanı hayvandan ayıran en belirgin özelliğidir. El kudreti ve hükmetme gücünü simgeler. Tasvir edilirken gerçeğe benzer şekilde beş çubuk beş nokta kullanılmıştır. Çeşitli çubuk bağlama şekillerine göre parmak tarak ismini alır.

Muska ve nazarlık motifi: Nazar taşıdığına inanılan kimseden evini hayvanına mal ve mülküne hatta cansız nesnelere zarar vermesini koruduğuna inanılan bir motiftir.


 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Eskiden oldukça sevilen ve bilinen temel meslek dallarından biri olan halı dokumacılığı Türk toplumunda benimsenmiş önemli yeri olan günümüzde çok az olsa da yapılan el sanatlarından biridir. Ülkemizde ve turuncu olan halılar dünyanın birçok yerine döndürülerek bu yapıların korunması ve Türk topluluğunun yapmış olduğu el sanatlarının bütün dünyaya tanıtılması sağlamıştır. Yapmış oldukları desenlerle kaliteli ürünler ve de vermiş oldukları önemli tanınan ve bilinen Türk topluluğu zaman değiştikçe ve teknoloji ilerledikçe fabrika ve sanayi ortamında yapılan halılar ilgi gördükçe el sanatlarından halı dokumacılığı özelliğini kaybetmiştir.

  2. Buse dedi ki:

    Güzel cevaplar elinize sağlık öğretmenim ???

  3. Mercan dedi ki:

    çok güzeldi cevaplarınız elinize sağlık öğretmenim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.